"A. Strupczewski, PolAtom: budowa elektrowni jądrowej nie jest droga", wnp.pl, Dariusz Ciepiela

Różnice w wycenach elektrowni jądrowych sięgają nawet 75 proc. Dzieje się tak, ponieważ są dwa sposoby oceniania kosztów budowy elektrowni jądrowych - mówi Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej PolAtom.Istnieją duże rozbieżności co do cen elektrowni jądrowych. Jedne szacunki mówią o 3 mld euro za 1000 MW, a inne o 5 mld. Skąd tak znaczące różnice?

- Dzieje się tak, ponieważ są dwa sposoby oceniania kosztów budowy elektrowni jądrowych. Jedno podejście mówi, że płacimy tylko za tzw. EPC czyli za koszty inżynieryjne, koszty dostaw urządzeń i paliwa oraz za koszty budowy. W tym przypadku pod uwagę bierze się tylko koszty samej elektrowni, bez kosztów terenu i podłączenia do sieci, ponieważ te koszta trzeba ponieść niezależnie od tego, w jakiej technologii, jądrowej czy węglowej, powstanie elektrownia. Drugi sposób wyliczeń bierze pod uwagę koszty budowy elektrowni oraz koszty sieci, otoczenia, koszty finansowania. Dodatkowo, można podawać cenę nie w dolarach czy euro z roku 2010, ale z roku 2020, kiedy wedle przewidywań zakończy się budowa, a to są już pieniądze o innej wartości.

Obie metody wyliczeń są uprawnione. Amerykańskie firmy składające wnioski o ustalenie ceny energii elektrycznej wolą metodę, gdzie podają wszystkie koszty jakie tylko można, ponieważ to im pozwala mówić, że energia powinna być droższa. Z kolei dostawcy reaktorów i firmy budujące na własny koszt, porównujące oferty różnych źródeł energii, w tym elektrowni jądrowych, gazowych czy węglowych, preferują pierwszą metodę, ponieważ inwestor i tak musi zapłacić za działkę i ponieść koszty przyłączenia do sieci.

Wobec tego różnice w wycenach elektrowni jądrowych są bardzo znaczące, sięgają nawet 75 proc. To nie znaczy, że jedna z metod coś ukrywa. Ktoś kto kupuje elektrownię jądrową nie ukrywa faktu, że musi kupić dla niej teren i przyłączyć ją do sieci. To jest oczywiste. To co się często dyskutuje to kwestia oprocentowania kapitału.

Oprocentowanie kapitału dla elektrowni jądrowej podczas jej budowy na ogół wynosi ok. 30 proc. łącznych wydatków na elektrownię. To element bardzo czuły na czas budowy, gdy budowa się przedłuży i zamiast lat 6 potrwa 10 lat to koszty kapitału będą dużo większe. Dlatego jeśli w Polsce zdecydujemy się na budowę elektrowni jądrowej, co jeszcze wcale nie jest przesądzone, to musimy budować ją sprawnie i szybko.

Szacunki kosztów bywają różne. Jedni podają bardzo wysokie, inni bardzo niskie, tak jak z szacunkami, można o tym dyskutować. Ale są też fakty niepodlegające dyskusji. Fakty są takie, że koreański koncern Kepco sprzedał 4 reaktory APR 1400 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich za 20 mld dolarów. To oznacza, że koszt 1 MW wynosi 2,6 mln euro (2,6 mld euro za 1000 MW). To cena za reaktor, budowę, urządzenia, paliwo i rozruch, bez kosztów działki i sieci. W maju br. rosyjski koncern Atomstroiexport zawarł kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Turcji, o wartości ok. 20 mld dolarów. W tym przypadku koszt budowy 1000 MW wynosi ok. 3,2 mld euro. Te dwa kontrakty zostały zawarte o ostatnich trzech miesiącach i one wyznaczają aktualne ceny elektrowni jądrowych.
Podkreśla Pan wagę szybkości budowy elektrowni jądrowej. Termin i koszta budowy elektrowni jądrowej Olkiluoto 3 w Finlandii zostały jednak znacznie przekroczone...

- Olkiluoto 3 jest pierwszą elektrownią jądrową budowaną w Europie po 15 letniej przerwie, ponadto budowany jest tam pierwszy na świecie reaktor typu EPR. W związku z tym wystąpiło blisko 2 letnie opóźnienie prac i znaczące przekroczenie kosztów, ale nawet po tych przekroczeniach koszty budowy wynoszą ok. 3 mld euro za 1000 MW, więc nie są ogromne.

Czy w Polsce można oczekiwać przekroczenia kosztów i terminów budowy elektrowni jądrowej?
- Mam nadzieję, że nie, ponieważ nie będziemy budowali pierwszego bloku w danej technologii, tylko któryś z kolei. Przed nami będzie już co najmniej kilka reaktorów pracujących i kilka na zaawansowanym stopniu realizacji.
Na budowie elektrowni Olkiluoto 3 pracuje blisko 2 tys. Polaków, więc mamy spore doświadczenie jeśli chodzi o ludzi. Firmy polskie mają ograniczone doświadczenie z tym zakresie.
Rozmawiał: Dariusz Ciepiela


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.