"Energia z atomu najtańsza", Magdalena Szlaz, wnp.pl

Docent Andrzej Strupczewski, w trakcie Forum Energetyki Jądrowej, Nuclear Power Poland, przedstawił szczegółową analizę kosztów związaną z budową elektrowni jądrowej w zestawieniu z nakładami na OZE w perspektywie kilkudziesięciu lat. Analiza jednoznacznie wskazała, że atom jest najtańszy.

Mimo że koszty związane z budową elektrowni są znacznie wyższe przesył energii okazuje się być znacznie zdecydowanie niż w przypadku OZE, co wpływa również na cenę energii dla odbiorcy końcowego.

„Elektrownie jądrowe dają najtańszą "czystą" energię; kto zainwestuje w budowę takiej siłowni, będzie miał tani prąd przez 60 lat „- przekonywał doc. Andrzej Strupczewski, ekspert m.in. Komisji Europejskiej oraz ds. bezpieczeństwa w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Strupczewski nie neguje samej idei odnawialnych źródeł energii, jednak posiłkując się wieloma analizami, przygotowanymi przez firmę energetyczną E.ON, największego operatora siłowni wiatrowych, starał się przekonać, że w Polsce, choćby ze względu na nieporównywalnie niższą siłę wiatru niż np. w krajach skandynawskich czy na Wyspach elektrownia jądrowa będzie bezpieczniejszym pod względem dostaw energii ale i bardziej efektywnym źródłem. Przedstawione analizy wyraźnie podkreślają wysokie ryzyko spadku mocy z wiatraków niemal o 100%, a także pokazują, że zainstalowanie w Niemczech wiatraków o mocy 48000MW pozwoli zastąpić jedynie 2000MW z tradycyjnych źródeł energii, a w Polsce nawet taki wynik nie byłby możliwy do osiągnięcia, ze względu na słabszą siłę wiatru.

Strupczewski przyznaje, że koszty budowy elektrowni nie należą do najniższych, ale nie są również tak wysokie, jak zakładają zagorzali przeciwnicy atomu. Ponadto w stosunkowo krótkim czasie się zwracają. Ekspert zwrócił również uwagę na fakt, że zgodnie z regułami OECD kraje, które eksportują technologie jądrowe, w dużej mierze pomagają sfinansować budowę elektrowni, a gwarancje rządowe dodatkowo obniżają koszty inwestycji. Na zakończenie swojego wystąpienia Strupczewski przedstawił również studium amerykańskiego MIT (Masachusetts Institute of Technology), z którego wynika, że przy identycznym koszcie kapitału na budowę elektrowni jądrowej, na gaz i węglowej i przy uwzględnieniu opłaty za emisję CO2, cena energii wynosi w przypadku atomu 66 USD za MWh, w przypadku elektrowni gazowej 74 USD za MWh oraz 83 USD w przypadku elektrowni węglowej.

Nie ma wątpliwości, że elektrownia jądrowa w Polsce nie tylko obniżyłaby comiesięczne rachunki za energię, ale również zagwarantowałaby niezależność oraz bezpieczeństwo energetyczne, które są niezbędne by uniknąć chociażby czarnego scenariusza jakim jest grożący Polsce blackout.
 


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.