"Polska członkiem NEA?", Magdalena Szlaz, elektrownia-jadrowa.pl

Członkostwo Polski w Agencji Energii Jądrowej (NEA), o które stara się od 1999 roku, wydaje się być na wyciągniecie ręki. We wtorek, 24 sierpnia, rząd zatwierdził przygotowany przez resort gospodarki projekt uchwały w sprawie przystąpienia Polski do NEA, zgodnie z którą będzie ona reprezentowana przez ministra gospodarki oraz prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

To wielka szansa, na którą Polska czekała od ponad 10 lat, a polskie starania o przyjęcie spotkały się z poparciem wszystkich krajów członkowskich, w tym także USA i Japonii, których sceptyczne nastawienie dotychczas blokowało polską akcesję. Poparcia Polsce udzielił także dyrektor generalny NEA, Louis Echávarri. Obecność Polski w NEA oznacza możliwość wdrożenia wielu działań i rozwiązań na rzecz rozwoju programu energetyki jądrowej, w tym również budowy pierwszej elektrowni tego typu.

Członkostwo w organizacji umożliwi korzystanie z ponad 50-letnich doświadczeń Agencji w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii jądrowej – uzasadnia MG.

Agencja zrzesza 28 krajów z Europy, Ameryki i Azji, w tym 17, które już korzystają z rozwiązań takich jak elektrownie jądrowe. Polska może być kolejnym, które otrzyma możliwość zdobycia bezcennej wiedzy i doświadczenia, co nie pozostaje bez znaczenia dla przyszłości polskiej energetyki jądrowej, zwłaszcza pod kątem aspektów środowiskowych, ekonomicznych oraz bezpieczeństwa. Członkostwo umożliwi polskim specjalistom czynny udział w tworzeniu licznych rozwiązań dla sektora energetyki jądrowej, specjalistycznej infrastruktury techniczno-badawczej, gospodarki materiałami odpadowymi o charakterze promieniotwórczym czy likwidacji obiektów jądrowych. 


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.