"Energia jądrowa dużo tańsza i mniej materiałochłonna od energii z wiatru", Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ)

Rzecznik Energetyki Jądrowej NCBJ w Świerku prof. Andrzej Strupczewski przedstawił sześciostronicowe opracowanie, w którym polemizuje z byłym ministerem środowiska prof. Maciejem Nowickim. W obszernej, eksperckiej odpowiedzi na wywiad z prof. Nowickim, który ukazał się w styczniowym numerze miesięcznika Sprawy Nauki, prof. Strupczewski wylicza i obala błędne tezy ministra przekonujacego, iż energia wiatrowa może być tańsza i mniej materiałochłonna od energii jądrowej.

Udokumentowane wyliczenia eksperta NCBJ wskazują, że do pozyskania jednostki energii z wiatru potrzeba m.in. ok. dziesięciokrotniej więcej betonu i stali niż do pozyskania tej samej ilości energii w elektrowniach jądrowych. Podobną analizę prof. Strupczewski przedstawia na temat rzekomych niskich i malejących kosztów energii z farm wiatrowych. Realne liczby wskazują, że energia ta jest dziś nawet pięciokrotnie droższa od energii jądrowej.
Ekspert polemizuje też z poczuciem estetyki ekologa, który napisał, że „do zniszczenia krajobrazu przez wiatraki można się przyzwyczaić …”.
Prof. Strupczewski dedykuje adwersarzowi zdjęcia rzeczywistych farm wiatrowych, które w rzeczywistości "nie są żadnymi farmami, lecz są przerażająco brzydkimi instalacjami przemysłowymi".

 

NCBJ A.Strupczewski Odpowiedz prof Nowickiemu


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.