"Pierwszy reaktor EPR w sieci w 2014 roku", Ireneusz Chojnacki, wnp.pl

Olkiluoto 3 był pierwszym reaktorem EPR i mówiąc szerzej pierwszym reaktorem III generacji budowanym na świecie. Według przyszłego użytkownika - fińskiego operatora TVO- podłączenie do sieci nastąpi w połowie 2014 roku. Będzie to prawdopodobnie pierwszy eksploatowany reaktor III generacji na świecie - ocenia Bruno Blotas, wiceprezes ds. Europy Środkowej i Krajów Bałtyckich, Business Development, International &Marketing Division Areva.
Elektrownie jądrowe, w których będą pracowały reaktory EPR francuskiej Arevy budowane są obecnie w Finlandii - lokalizacja Olkiluoto, reaktor Olkiluoto 3, we Francji - w miejscowości Flamanville, rekator Flamanville 3 i w Chinach - w miejscowości Taishan, reaktory Taishan 1 i 2. Oznacza to, że obecnie Areva prowadzi budowę 4 reaktorów EPR, każdy o mocy nominalnej 1650 MW, w sumie 6600 MW. Według World Nuclear Associaton łączna moc docelowa wszystkich budowanych dzisiaj na świecie reaktorów wynosi 57 710 MW, a te dane obejmują tylko reaktory mocy, z wyłączeniem reaktorów badawczych.
- Olkiluoto 3 był pierwszym reaktorem EPR i mówiąc szerzej pierwszym reaktorem III generacji budowanym na świecie. Według przyszłego użytkownika - fińskiego operatora TVO - podłączenie do sieci nastąpi w połowie 2014 roku. Będzie to prawdopodobnie pierwszy eksploatowany reaktor III generacji na świecie – ocenia Bruno Blotas, wiceprezes ds Europy Środkowej i Krajów Bałtyckich, Business Development, International &Marketing Division Areva.

Areva prowadzi obecnie negocjacje lub bierze udział w przetargach atomowych w wielu krajach świata. Do najważniejszych należą projekty Taishan 3 i 4 w Chinach- operator China Guangdong Nuclear Power Holding Corp., projekty Jaitapur 1 i 2 w Indiach – operator Nuclear Power Corporation of India Limited, Hinkley Point C i D - z EDF w Wielkiej Brytanii, Penly 3 we Francji – też z EDF oraz Pyhajolki w Finlandii - z firmą Fennovoima i Temelin 3 i 4 w Czechach - z firmą CEZ. Do ogłoszonej niedawno przez PGE zmiany w harmonogramie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce francuski koncern podchodzi spokojnie.

- Przyjmujemy do wiadomości nowe daty podane przez PGE w planie strategicznym 2012-2035 i dalej przygotowujemy się do działania w odpowiedzi na najbliższe ogłoszenia zapowiedziane przez PGE. Zaproponujemy reaktor EPR, który spełnia najwyższe wymagania bezpieczeństwa, technologię europejską zatwierdzoną przez urzędy regulacyjne w Europie, wybraną przez operatorów europejskich i zbudowaną z pomocą łąńcucha dostawców z Europy, w tym także z Polski – powiedział Bruno Blotas.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.