4 mld zł rocznie na budowę nowych elektrowni?

- Realizacja większości inwestycji w nowe źródła wytwórcze obarczona jest dużym ryzykiem. Można jednak przyjąć z dużą dozą niepewności, że do 2019 r. zostaną zrealizowane inwestycje za około 25 mld zł, to buduje rynek o wartości średnio około 4 mld zł rocznie począwszy od 2014 r. - mówi Piotr Łopaciuk, analityk Domu Maklerskiego PKO BP. W przypadku inwestycji w sieć przesyłową widać zwiększoną aktywność Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) w ogłaszaniu przetargów.

Znaczące są także inwestycje w sektorze dystrybucji energii, choć wydaje się, że dynamika wzrostów wydatków w tym segmencie powinna zauważalnie przygasać. Potwierdzają to już wypowiedzi koncernów energetycznych, odnoszących się do poziomu inwestycji w 2013 roku - mówi Piotr Łopaciuk. Jak zauważa, proces "urealniana" w dół planów inwestycji w moce wytwórcze ciągle trwa. Jest on wydatnie przyśpieszony przez spadki cen energii i problemy sektora budowlanego. Na papierze plany cały czas wyglądają całkiem przyzwoicie. Wciąż rozważane są projekty o wartości 50 mld zł i całkowitej mocy zainstalowanej w wysokości prawie 10 tys. MW.

Jeśli jednak tym planom przyjrzymy się z bliska to praktycznie w każdym przypadku są wątpliwości, niepewność po stronie inwestora lub wykonawcy albo wątpliwości natury technicznej. W ciut lepszym tempie do przodu idą projekty o mniejszej skali, co jest chyba dobrą odpowiedzią na obecną kondycję rynku.  - Realizacja większości inwestycji w nowe źródła wytwórcze obarczona jest dużym ryzykiem. Można jednak przyjąć z dużą dozą niepewności, że do 2019 r. zostaną zrealizowane inwestycje za około 25 mld zł - prognozuje Piotr Łopaciuk. Wg jego wyliczeń, to buduje rynek o wartości średnio około 4 mld zł rocznie począwszy od 2014 r.

Sytuacja na rynku jest dosyć ciekawa, bo przebijają się (zresztą zgodne z prawdą) głównie negatywne informacje o rezygnacji i opóźnieniach kolejnych inwestycji. Jest to konsekwencja zderzenia kompletnie nierealnych planów z rzeczywistością. Mimo to, ostatecznie bardzo prawdopodobny wydaje się wzrost rynku inwestycji w wytwarzanie tyle, że w ograniczonej skali.

Autor:  wnp.pl (Dariusz Ciepiela)  |  05-08-2013 05:55


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.