„A.Strupczewski, Polatom, o wyborze reaktora dla Polski”, Ireneusz Chojnacki, wnp.pl

- Uważam i jest to moje głębokie przekonanie, że Polskę stać tylko na jeden typ reaktora. Musimy dobrze wybrać typ reaktora, to musi być reaktor bezpieczny, ludność musi go zaakceptować, ale kiedy go wybierzemy to powinniśmy na ten typ reaktora się nastawić – powiedział dr Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej Polatom podczas panelu o energetyce jądrowej podczas VII Kongresu Nowego Przemysłu.

Strupczewski opowiedział wcześniej o doświadczeniach Brytyjczyków, którzy najpierw uważali, że mogą budować coraz to nowe typy reaktorów i sprawdzać. który z nich jest najlepszy, a efekt tego był taki, że reaktory brytyjskie okazały się drogie, program jądrowy stanął, a w końcu Brytyjczycy przyznali, że budowa różnych reaktorów była błędem i teraz będą kupowali importowane reaktory.

- Podobna sytuacja jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie reaktory pracują bardzo dobrze, bardzo skutecznie, ale w fazie budowy miały ogromne przestoje, opóźnienia i duże koszty, bo każdy z tych reaktorów był inny- mówił dr Andrzej Strupczewski, który ocenił, że dobry jest model francuski, bo we Francji reaktory są jednakowe i pracują tanio.
Dr Andrzej Strupczewski uznał, że Polski jako niewielkiego kraju nie stać na posiadanie różnych typów reaktorów między innymi dlatego, że nie ma sensu obarczanie dozoru jądrowego i innych instytucji robieniem analiz dla różnych typów reaktorów, ale wskazał też na jeszcze inny aspekt wyboru różnych typów reaktorów.

- Jeżeli przemysł polski zaangażuje się w budowę na przykład wytwornic pary, zbiorników i inny elementów dla reaktora typu EPR to trudno, żeby ten sam przemysł robił moduły dla reaktora AP1000. Każdy z tych reaktorów ma swoje zalety z punktu widzenia inżynierskiego, nie mówię w tej chwili, który jest lepszy, ale na pewno nie ma sensu budowania ich dwóch i nakazywania naszym zakładom przemysłowym, aby robiły jednocześnie elementy dla jednych i dla drugich reaktorów- mówił dr Andrzej Strupczewski.

Reaktory typu EPR produkuje francuska Areva, a reaktory typu AP 1000 to produkt amerykańskiej firmy Westinghouse.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.