„Agencja Energetyki Jądrowej staje się priorytetem”, Ireneusz Chojnacki, wnp.pl

Minister Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu do spraw energetyki jądrowej, ocenia, że teraz bardzo ważne staje się utworzenie Agencji Energetyki Jądrowej, która ma zajmować się strategią rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
W Ministerstwie Gospodarki raczej nie będzie szans na stworzenie grupy eksperckiej, która by na poziomie naukowym, czy biznesowym była w stanie samodzielnie oceniać projekty dotyczące energetyki jądrowej, a z drugiej strony państwo zawsze będzie mocno obecne w energetyce jądrowej o ile oczywiście program energetyki jądrowej stanie się faktem i wejdzie w życie. Ludzi znających się na energetyce jądrowej jest w Polsce mało i brak kadr doskwiera też minister Hannie Trojanowskiej, pełnomocnikowi rządu do spraw energetyki jądrowej, ale ostatnio jakby mniej.

- W tej chwili uporaliśmy się z tego typu problemami i w zasadzie bardziej by mi zależało teraz na utworzeniu Agencji Energetyki Jądrowej to znaczy takiego zaplecza, które by dbało o wszystkie kwestie związane ze szkoleniami, ,z rozwojem energetyki jądrowej, żeby nie opierać się wyłącznie na analizach zlecanych na zewnątrz, ale żeby je mieć w takiej agencji - wyjaśnia minister Hanna Trojanowska.

Utworzenie Agencji Energetyki Jądrowej przewiduje przygotowywany zestaw zmian legislacyjnych, który ma określić prawne ramy funkcjonowania energetyki jądrowej. Założenia nowych regulacji mają powstać w tym roku, a one same już w formie ustawy, czy ustaw mają wejść w życie w przyszłym roku. Utworzenie Agencji Energetyki Jądrowej planowane jest w 2012 roku. Aby to się udało tempo prac musi być nadzwyczajnie szybkie.

- Mamy tryb zwykły przyjmowania zmian legislacyjnych, tryby przyspieszony, potem się okazało, że jest hazardowy, a niech nasz będzie atomowy - nie traci humoru minister Hanna Trojanowska.

Przyjęcie roku 2012 jako ogólnej daty powstania Agencji Energetyki Jądrowej oznaczałoby, że zgodnie z Ramowym Harmonogramem Działań dla Energetyki Jądrowej powstałaby ona w drugim jego etapie, który zakłada, że w latach 2011-2013 dojdzie do ustalenia lokalizacji elektrowni jądrowej i zawarcia kontraktu na jej budowę. Dla dotrzymania planowanych terminów wprowadzania zmian prawnych i programu energetyki jądrowej jednym z newralgicznych momentów będą uzgodnienia międzyresortowe.

- Nie ukrywam, że to piekielnie trudne. Na pewno dużą barierą będzie skonfrontowanie naszych wizji i wyobrażeń z możliwościami ministra finansów. Mam tego świadomość - powiedziała minister Hanna Trojanowska.

Oprócz powstania Agencji Energetyki Jądrowej przewidywane są też inne zmiany organizacyjne w administracji centralnej związane z wdrażaniem programu energetyki jądrowej. Obecna Państwowa Agencja Atomistyki, której szefuje prof. Michael Waligórski, ma się stać Komisją Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej i oddać część kompetencji Agencji Energetyki Jądrowej.
 


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.