„Boom w energetyce jądrowej“, Magdalena Szlaz, elektrownia-jadrowa.pl

Sektor energetyki jądrowej przeżywa prawdziwy boom. Kiedy w Polsce toczy się debata na temat wyboru odpowiedniej technologii, Chiny podpisują umowę z francuskim koncernem nuklearnym Areva, a Holandia planuje rozpoczęcie budowy kolejnej elektrowni jądrowej z francuskim EDF.

Jak twierdzi prezes PGE, Tomasz Zadroga, wiadomo, że w chwili obecnej trwają szczegółowe analizy możliwości wdrożenia technologii, proponowanych przez trzech głównych graczy czyli Areva i EDF, Westinghouse Electric Company LCC oraz GE Hitachi Nuclear Energy Americas. Zadroga podkreśla, że wszystkie 3 firmy proponują najnowocześniejsze reaktory generacji III i III+, natomiast o wyborze dostawcy zadecyduje przede wszystkim bezpieczeństwo. Jak się okazuje grono potencjalnych dostawców reaktora systematycznie powiększa się, głównie o firmy z Korei Południowej. Ponadto, coraz więcej podmiotów deklaruje chęć uczestnictwa w budowie elektrowni w ramach konsorcjum z PGE. O zwycięzcy zadecyduje przetarg, który zostanie ogłoszony po wejściu w życie nowych przepisów prawa dotyczących energetyki jądrowej.

Kiedy Polska analizuje, francuski koncern Areva podpisuje kolejne umowy współpracy w ramach energetyki jądrowej, tym razem z Chinami. W Trakcie spotkania Nicolasa Sarkozy'ego z prezydentem Chin Hu Jintao, podpisano szereg umów handlowych, w tym kontrakty związane ze współpracą energetyczną. Jak poinformowała Anne Lauvergeon z Arevy, współpraca z chińską firmą CNCC będzie polegała na budowie zakładów przerobu paliwa nuklearnego, w których Areva, prócz reaktorów, się specjalizuje. Co więcej, umowa przewiduje również dostawę 200 tys. ton uranu wartych 3,5 mld dolarów.

Z kolei EDF, koncern, który wraz z Areva, przystępuję w Polsce do przetargu na dostarczenie technologii jądrowej, podpisał z holenderskim DELTA list intencyjny dotyczący współpracy przy budowie nowej elektrowni jądrowej o mocy 2 500 MW. Jej budowa ma się rozpocząć w 2013 roku.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.