„Budowa francuskich reaktorów EPR przesunie się w czasie”, wnp.pl, Eliza Snowacka

21.01.10

Okręt flagowy francuskiego przemysłu jądrowego będzie miał co najmniej dwuletnie opóźnienie. Wiadomo już, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem i nowe reaktory jądrowe (EPR) w pobliżu kanału La Manche nie powstaną w 2012 r., poinformował francuski dziennik „Le Figaro”, powołując się na anonimowe źródła w branży.

Powodem opóźnienia okazał się m.in. fakt, że inżynierowie nie mieli na tyle doświadczenia z budową na tak olbrzymią skalę, tymczasem francuski organ regulacyjny (ASN) stawiał coraz wyższe wymagania dotyczące budowy Europejskiego Reaktora Ciśnieniowego (EPR). W konsekwencji jak dotychczas nie można podać nawet dokładnego harmonogramu powstania prototypu reaktora.

Francuski gigant EDF wbrew doniesieniom „Le Figaro” oficjalnie wyznaczył sobie cel – przygotowanie do eksploatacji reaktora jądrowego w Flamanville do 2012 r. i przyłączenie go do sieci w 2013 r.

Jednak o planowanym przesunięciu inicjatywy na rok 2013 spółka informowała jeszcze w listopadzie, kiedy to po raz pierwszy, pojawiły się pogłoski, że budowa reaktorów czwartej generacji uległa opóźnieniu.W listopadzie organy regulacyjne w Wielkiej Brytanii, Francji i Finlandii wezwały do rewizji planów budowy ze względu na luki bezpieczeństwa w systemie kontroli reaktora.Reaktor w Flamanville jest drugim europejskim EPR.

Pierwszy buduje się w Finlandii. Ale i on zostanie uruchomiony najprawdopodobniej aż z 3-letnim opóźnieniem.Technologię na jakiej opierają się reaktory nowej generacji EPR rozwinęły wspólnie francuska grupa jądrowa Areva we współpracy z grupą przemysłową firmy Siemens z Monachium. Francja wiąże duże nadzieje z rozwojem technologii EPR. W planach jest już również budowa dwóch reaktorów tego typu w Chinach.


Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.