„Czesi budują nowe reaktory”, Pavel Baroch, aktualne.cz

W majowych wyborach parlamentarnych Partii Zielonych nie udało się przekroczyć 5% progu uprawniającego do udziału w podziale mandatów w Izbie Poselskiej. W praktyce oznacza to, że właściwie nie ma opozycji wobec planów budowy elektrowni jądrowej w Czechach. Centroprawicowa koalicja może zatem łatwo wdrożyć program energii jądrowej, którego ważnym elementem jest budowa nowych reaktorów w elektrowni jądrowej Temelín oraz modernizacja elektrowni jądrowej Dukovany.
 „Będziemy wspierać program jądrowy” – mówi Minister Środowiska Pavel Drobil z rządzącej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), prezentując swoje cele polityczne. Jego pro-nuklearne stanowisko stawia go dokładnie naprzeciw poprzednika z ministerialnego stanowiska, Martina Bursíka z Zielonych.
To właśnie Partia Zielonych, jako członek koalicji rządzącej w Czechach w latach 2006-2009, przekonała rząd Mirka Topolánka (ODS) do stanowiska, według którego żadna nowa elektrownia jądrowa miała nie być wybudowana. Teraz, koalicja złożona z ODS, TOP 09 i centrowej partii Sprawy Publiczne daje energii jądrowej zielone światło. Ponadto, nawet partie lewicowe, socjaldemokraci i komuniści, opowiadają się za modernizacją Temelína i Dukovany.
Czeski gigant energetyczny CEZ, który operuje wyżej wymienionymi elektrowniami jądrowymi, jest więc jednym z największych zwycięzców ostatnich wyborów parlamentarnych – to przecież właśnie one zrodziły rząd przyjazny dla jego interesów. Jednak CEZ będzie musiał mieć na uwadze fakt, że rozwój Temelína będzie skrupulatnie obserwowany przez mianowanego przez poprzedni rząd pełnomocnika rządu do spraw bezpieczeństwa energetycznego Vaclava Bartuška.
W ciągu dwóch lat, ČEZ chce wybrać głównego wykonawcę i rozpocząć budowę nowych bloków elektrowni Temelín. Grupa twierdzi, że energia wytwarzana przez Temelín zrekompensuje stopniowe wycofywanie się elektrowni zasilanych węglem brunatnym.
Rozwój elektrowni Temelín wpisuje się w ogólnoświatowy trend przychylny energii jądrowej. Jest także zgodny z badaniami technologii jądrowej opublikowanymi przez Międzynarodową Agencję Energii i Agencję Energii Jądrowej OECD.
Badania, cytowane przez prezesa Czeskiego Stowarzyszenia Nuklearnego, Václava Hanusa,  szacują, że w ciągu 40 lat, globalna produkcja energii jądrowej będzie trzy razy większa. "Energia jądrowa jest najsilniejszym i najbardziej udanym przedsięwzięciem w działaniach na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych", powiedział Hanus, powołując się na badania.
Z drugiej strony, ekologiczne organizacje Calla i Hnutí Duha (Rainbow Movement) nazywają rozwój Temelína "nuklearnym kotem w worku".
"Koszt reaktora w Olkiluoto w Finlandii, wzrósł z trzech do 5,3 mld EUR, koszty projektu przygotowywanego w Belene w Bułgarii, zwiększyły się w podobny sposób od 2,5 do 9 mld EUR" – ostrzegają organizacje. Przypominają również, że budowa pierwszych dwóch reaktorów Temelín w latach 90’ była o wiele droższa niż oczekiwano. 10 lat temu, kiedy budowa pierwszego bloku została ostatecznie rozpoczęta, całkowity koszt szacowano na100 CZK mld (4 mld EUR).
 


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.