„EdF zostanie partnerem PGE w budowie elektrowni jądrowej w Polsce?”, Dariusz Ciepiela, wnp.pl

 

Według nieoficjalnych informacji, koncern EdF odpadł z rywalizacji o przejęcie grupy Enea. To zwiększa szanse EdF zostania partnerem Polskiej Grupy Energetycznej przy budowie elektrowni jądrowej.

- Jeżeli Enea zostanie kupiona przez państwową firmę francuską, to projekt nuklearny będzie trudny do zrealizowania. Francuzi mają tutaj bowiem duży rynek dystrybucji i możliwość szybkiego zbudowania elektrowni nuklearnej w oparciu o bezpośrednie kontakty. Wtedy i PGE, i Energa, i rząd polski będą miały niewiele do powiedzenia, jeżeli chodzi o energetykę nuklearną - przyznał w rozmowie z wnp.pl Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki. 

Według nieoficjalnych informacji, rząd starał się uniknąć zbudowania przez EdF bardzo silnej pozycji na polskim rynku - już teraz francuski koncern jest znaczącym graczem w polskiej energetyce (posiadającym ok. 10 proc. rynku wytwarzania energii elektrycznej oraz 20 proc. rynku ciepła scentralizowanego), a po przejęciu Enei i wybudowaniu elektrowni jądrowej byłby największym energetycznym zagranicznym koncernem w Polsce, którego pozycja byłaby większa niż grupy Tauron i porównywalna z pozycją PGE. 

Dlatego odpadnięcie z gry o Eneę dla EdF jest dobrą wiadomością, ponieważ zwiększa jego szansę udziału w budowie elektrowni jądrowej w Polsce. 

Teoretycznie w Polsce zostanie wybrana jedna z trzech technologii jądrowych, dostarczanych przez GE/Hitachi, Westinghouse oraz francuski koncern Areva. Francuzi wydają się być liderami tego wyścigu, o współpracy jądrowej premier Donald Tusk i prezydent Nicolas Sarkozy rozmawiali już kilka lat temu, dość silnie rozwija się współpraca polskich instytucji odpowiedzialnych za wdrożenie energetyki jądrowej z podmiotami francuskimi. Tak znaczącej współpracy nie ma z dwoma pozostałymi dostawcami technologii jądrowych. 

84,48 proc. akcji EdF jest w rękach państwa francuskiego. 

Polka Grupa Energetyczna planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3 tys. MW każda. Jak informuje Marcin Ciepliński, prezes spółki PGE Energia Jądrowa, dwie pierwsze elektrownie jądrowe powstaną przy wykorzystaniu jednej technologii. W jego ocenie rozdrabnianie wysiłków na pierwsze analizy dwóch technologii pogorszyłoby ekonomikę tego przedsięwzięcia. Ponadto, według prezesa Cieplińskiego, gdyby dwie pierwsze elektrownie jądrowe w Polsce były budowane w dwóch różnych technologiach, to mogłoby to stwarzać trudności z punktu widzenia gotowości dozoru jądrowego i niewykorzystania pełnego efektu floty, czyli posiadania obiektów o tej samej charakterystyce. 


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.