„Elektrownia atomowa pilnie potrzebna, Rzeczpospolita, Agnieszka Łakoma

17.12.09

Jeśli nie powstanie elektrownia jądrowa, będziemy musieli budować droższe w eksploatacji elektrownie na gazZ analiz Agencji Rynku Energii wynika, że nie uda się w dłuższej perspektywie racjonalnie pokryć rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce bez uruchomienia elektrowni jądrowych.

Agencja przygotowała analizy dla ministra gospodarki w ramach prac nad „Polityką energetyczną Polski do 2030 r.“. Z danych wynika, że zużycie energii w naszym kraju jest o niemal połowę niższe niż w najbardziej rozwiniętych krajach UE (dawna „15“). Zatem po zakończeniu kryzysu znów możemy się spodziewać zwiększonego zużycia energii w wkolejnych latach.

Według analiz emisja dwutlenku węgla na jednostkę produkcji w polskiej energetyce (czyli w przeciętnym bloku w elektrowni węglowej) jest znacznie wyższa niż w Unii.    - By nie płacić za dodatkowe pozwolenia na emisję, musimy coś z tym zrobić. Wyjściem jest właśnie elektrownia atomowa - przekonuje Mirosław Duda, doradca zarządu ARE.

    Jego zdaniem stabilizacja cen energii elektrycznej lub ich obniżenie będzie zależeć właśnie od rozwoju energetyki jądrowej. - Im więcej energii z elektrowni atomowych, tym większa stabilizacja cen wkraju -mówi Mirosław Duda. I dodaje, że choć energetyka jądrowa wiąże się z wysokimi kosztami inwestycji, jest jednak tania w eksploatacji.    Polska Grupa Energetyczna (PGE), którą rząd wyznaczył do realizacji programu atomowego, szacuje optymistycznie, że na budowę jednego megawata mocy w elektrowni atomowej potrzeba 3,2 mln euro. Według ekspertów branży wydatki będą wyższe i wyniosą nawet ponad 4 mln euro. 

Koszty budowy pierwszej elektrowni zależeć będą odjej wielkości. Jeżeli zapadnie decyzja o realizacji pierwszego bloku o mocy 1,6 tys. megawatów, potrzeba będzie od 5,1 do 6,4 mld euro. Wybór technologii - od której zależy też moc pierwszego bloku - oraz partnera dla PGE biorącego udział w realizacji inwestycji nastąpi w przyszłym roku. Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej zaś określi, ile elektrowni i o jakiej mocy Polska będzie potrzebować. Poza tym wskaże wstępnie kilka potencjalnych lokalizacji; ma to nastąpić jeszcze wtym roku.    Szefowie PGE przekonują, że grupa samodzielnie nie będzie finansować inwestycji. Zamierza powołać spółkę z wybranym partnerem, w której będzie mieć przynajmniej 51 proc. udziałów. I to właśnie ten podmiot zajmie się pozyskaniem finansowania. Największe sumy będą potrzebne wczasie trwania budowy, czyli w latach 2015 - 2018. Zgodnie z planem rządu pierwszy prąd z elektrowni atomowej ma popłynąć w2020 r.

Eksperci nie podważają celowości budowy elektrowni, ale kwestionują realność harmonogramu. Po pierwsze, przyjęcie przez parlament odpowiednich ustaw dotyczących energetyki jądrowej przypada na przyszły rok, w którym odbędą się wybory prezydenta. A to nie sprzyja rzeczowej dyskusji w Sejmie.

Poza tym wybudowanie wciągu dziesięciu lat elektrowni jądrowej w kraju bez doświadczenia w tej dziedzinie może być trudne.Vladimir Cerny z CEZ Polska na niedawnej konferencji w Warszawie przypomniał, że czeski koncern na budowę nowego bloku w istniejącej elektrowni w Temelinie przeznaczył dziesięć lat. A przecież CEZ ma doświadczenie w tego typu projektach i przygotowany już teren.

Tymczasem my nawet nie wiemy, gdzie elektrownia powstanie. Mirosław Duda uważa, że jeśli opóźni się program atomowy, po 2020 r. trzeba będzie budować elektrownie gazowe, wktórych koszty produkcji są wysokie.***5,1 mld euro co najmniej tyle potrzeba na budowę bloku elektrowni atomowej o mocy 1,6 tys. MW


Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.