„Energetyka jądrowa szansą dla polskich firm”, wnp.pl, Piotr Stefaniak

Z energetyki jądrowej, Polska będzie mogła uczynić  kolejną specjalizację. Już  w drugim roku realizacji zamówień  dla budowy elektrowni atomowej z reaktorem Westinghouse Electric Company LLC, niektórzy polscy dostawcy modułów i podzespołów będą mogli wejść do globalnego łańcucha dostaw tego koncernu.

W kolejnych latach polscy dostawcy zdobędą pełną autonomię i mogą samodzielnie eksportować wyroby, usługi budowlane, a także wiedzę. Z energetyki jądrowej, Polska będzie zatem mogła uczynić kolejną specjalizację. Podobnie jak Chiny, które spodziewają się uzyskać autonomię w 2015 roku, przy okazji budowanej już elektrowni Sanmen.  
 
Takie perspektywy przedstawił dziennikarzom Robert Pearce, dyrektor działu projektów międzynarodowych tego globalnego dostawcy urządzeń energetyki jądrowej, technologii i paliwa. Obecnie na technologii Westinghouse Electric Company (WEC) działa blisko połowa eksploatowanych na świecie elektrowni jądrowych, w tym 60 proc. w USA.  
 
Najnowszą jego propozycją jest technologia reaktora trzeciej generacji AP1000. Na skutek wieloletnich prac badawczo-rozwojowych, udoskonalono w nim i wykorzystano rozwiązania głównych komponentów, używanych w istniejących elektrowniach z reaktorami II generacji, a zaprojektowanych przez Westinghouse. Wytwornice pary, elementy sterujące, paliwo, kompresory, zbiorniki reaktora - są zatem sprawdzone i eksploatowane od kilku lat.  
 
Obok lepszych parametrów poziomu bezpieczeństwa, budowa elektrowni z reaktorem AP1000 po prostu mniej kosztuje. Do elektrowni atomowych II generacji potrzeba np. 500 tys. m sześc. betonu i 65 tys. m sześc. stali zbrojeniowej, natomiast do elektrowni stosującej AP1000 - odpowiednio 100 i 15 tys. m sześc. W nowych elektrowniach uproszczono wiele systemów, czyli potrzeba mniej kabli, komponentów, itp. - co także przyczynia się do niższych nakładów inwestycyjnych i potanienia kosztów eksploatacyjnych.  
 
- Technologia oparta jest na biernym bezpieczeństwie (nie wykorzystuje się pomp, które muszą zadziałać w przypadku awarii), czyli gros modułów i komponentów nie wymaga kompetencji technologii jądrowej - dodał Pearce - To dlatego ponad połowa z nich może pochodzić z wyspecjalizowanych przedsiębiorstw polskich.  
 
Dodał on, że WEC odbył nawet wstępną turę spotkań z przedstawicielami niektórych z nich. Wszystkich natomiast zaprasza na seminarium, organizowane w lipcu. Koncern stawia trzy główne warunki: firma musi dotrzymywać terminów dostaw, produkt musi odpowiadać określonej jakości, a jego cena pozostawać konkurencyjna.  
 
Robert Pearce przedstawił niektóre szacunki związane z budową elektrowni atomowej w Polsce. Będzie ona zatrudniać 1100-1200 osób, o płacy rocznej 50-80 tys. zł. Daje to rocznie budżet 74,8 mln zł, od których odprowadzany podatek PIT trafi do lokalnej gminy. Przy budowie elektrowni pracować będzie okresowo od 2 do 4 tys. osób, o średniej płacy 38 tys. zł/rocznie. Dodatkowo, inwestor - czyli PGE - będzie musiał wyszkolić 150-400 najwyżej kwalifikowanych pracowników. WEC także w tej dziedzinie służy pomocą, zapewniając staże w amerykańskich elektrowniach.  
 
Obecnie konsorcjum Westinghouse/Shaw buduje cztery reaktory AP1000 w Chinach. Ponadto technologia ta została wybrana dla 14 elektrowni budowanych lub planowanych do budowy w USA. AP1000 posiada certyfikat amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NRC), a European Utility Requirements (EUR) potwierdziła zgodność tego reaktora ze swoimi wytycznymi, co pozwala na wdrażanie tej technologii w Europie.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.