„Francja: otwarty spór pomiędzy Areva i EDF”, wnp.pl, Dariusz Ciepiela

21.01.10

We Francji można już mówić o otwartym sporze, jaki wybuchł między elektrycznym gigantem EDF i jądrową grupą Areva. Rzecznik EDF oskarżył koncern Areva o utrudnianie negocjacji umów na dostawy prętów paliwa jądrowego do elektrowni jądrowych należących do EDF, jak i o wstrzymywanie utylizacji odpadów radioaktywnych.

Rzecznik koncernu Areva odpiera te zarzuty, zapewniając jednocześnie, że elektrownie EDF będą jak zwykle zaopatrywane w pręty paliwowe. A tylko przetwarzanie odpadów nuklearnych musiało zostać przerwane na jakiś czas.Kontrakt pomiędzy EDF i Areva negocjowany jest już od roku.

Strony ciągle zgłaszają do niego poprawki. Gdyby udało się go sfinalizować Areva zostanie głównym dostawcą paliwa jądrowego dla przedsiębiorstwa energetycznego. W roku 2009 firmy wynegocjowały co prawda tymczasowy kontrakt, jednak Areva, nie chce rozszerzyć go w tym kształcie na rok 2010.

Zgodnie z doniesieniami gazety „La Tribune”, głównym powodem braku porozumienia jest kwestia tego, jak wysoką kwotę uda się wynegocjować koncernowi Areva za przetwarzanie odpadów nuklearnych pochodzących z zakładu w La Hague w północnej Francji, należącego do EDF. W grę wchodzi kwota ok. 800 mln euro.

EDF we Francji ma w swoim posiadaniu 58 reaktorów jądrowych. W zależności od modelu reaktora każdy z nich raz na 12 lub 18 miesięcy musi być wyposażony w nowe pręty paliwowe. Około 75 proc. energii elektrycznej wytwarzanej we Francji pochodzi z elektrowni jądrowych.
 


Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.