„Olkiluoto 3: STABILIZATOR CIŚNIENIA W REAKTORZE EPR™ pomyślnie zainstalowany”, Areva

Wykonany został nowy, ważny etap budowy obiegu pierwotnego reaktora EPR™ w elektrowni Olkilouto 3 w Finlandii.

Po zainstalowaniu zbiornika ciśnieniowego reaktora oraz pomp obiegu pierwotnego, pomyślnie zakończył się montaż stabilizatora ciśnienia.

Ten kluczowy element systemu chłodzącego reaktora, cechujący się imponującymi rozmiarami, został wyprodukowany przez jeden z zakładów firmy AREVA - fabrykę Saint-Marcel w Burgundii.

Kolejnymi niezwykle istotnymi elementami konstrukcji reaktora EPR™ są cztery niezależne wytwornice pary. W chwili obecnej trwają prace montażowe i instalacyjne.


Czym jest stabilizator ciśnienia?

Rolą stabilizatora jest regulowanie ciśnienia wody w systemie chłodzącym.

Stabilizator ciśnienia to jeden z kluczowych elementów pierwotnego obiegu reaktora. Jego stalowy, cylindryczny zbiornik jest połączony za pomocą tzw. „gorącej nitki”, czyli rurociągu z wodą pod ciśnieniem, z obiegiem pierwotnym reaktora. Elektryczne podgrzewacze umożliwiają utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody w obiegu.

Stabilizacja systemu chłodzącego pod ciśnieniem 155 barów utrzymuje wodę w stanie ciekłym oraz maksymalizuje wydajność wymiany ciepła.


Parametry stabilizatora EPR™:

 

  • Waga: 150 mt (ton metrycznych)

  • Wysokość: ponad 14 m

  • Średnica: 3 m


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.