„Parlament Bandenburgii przeciwko polskiej elektrowni jądrowej”, Justyna Piszczatowska, Gazeta Giełdy Parkiet/elektrownia-jadrowa.pl

Landtag leżącej na granicy z Polską Brandenburgii w głosowaniu 7 maja 2010 r. wypowiedział się zdecydowanie przeciwko budowie elektrowni atomowych w naszym kraju. Zdaniem parlamentarzystów landu, katastrofa w Czarnobylu jasno pokazała, że ryzyko związane z wykorzystaniem tej technologii nie jest w żaden sposób ograniczone przez granice państw. Rezolucję z takimi wnioskami poparli Socjaldemokraci, Lewica i Związek 90/Zieloni. Jak podały niemieckie gazety, Bild i Die Welt, brandenburski parlament z niepokojem obserwuje prowadzone w Warszawie prace nad budową nowej elektrowni jądrowej, mogącej powstać w Żarnowcu. 

Podniesiona przez lokalny parlament kwestia, nawet gdyby trafiła na forum Bundestagu i również tam zyskała poparcie, nie będzie mieć z punktu widzenia Polski żadnej mocy prawnej. Dokumenty przesyłane w takich przypadkach mają charakter opinii, ale nie są w stanie zablokować ewentualnej decyzji o budowie bloku. 

Na podobnych zasadach Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wyraziła chęć wzięcia udziału w postępowaniu przygotowawczym w sprawie budowy przez Rosjan elektrowni atomowej w Okręgu Kaliningradzkim. Trwa również podobne postępowanie w sprawie siłowni Ostrowcu na Białorusi.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.