„Polscy inżynierowie i technicy jądrowi przejdą szkolenie we Francji”, Dorota Wanacka, elektrownia-jadrowa.pl

Polska i Francja podpisały umowę dotyczącą szkoleń polskich naukowców z dziedziny energetyki jądrowej. Od października do grudnia 25 polskich pracowników szkół wyższych i instytucji badawczych będzie uczestniczyło w szkolenia z zakresu energetyki jądrowej we Francji. Kontrakt opiewa na kwotę około 2 mln złotych.

W piątek Philippe Pailer, dyrektor Agence France Nucleaire Interationale (AFNI), jednej z odnóg Francuskiego Komisariatu ds. Energii Jądrowej, oraz dyrektor departamentu energii jądrowej przy Ministerstwie Gospodarki, Mirosław Lewiński, podpisali umowę dotyczącą szkolenia polskich inżynierów i techników jądrowych.

„Szkolenie obejmuje generalnie edukatorów, czyli tych wszystkich, którzy będą zajmowali się kształceniem kadr dla energetyki w Polsce. Są to pracownicy wyższych uczelni, pracownicy instytutów naukowych, którzy zajmują się działalnością dydaktyczną. Chodzi o zapewnienie kadry specjalistów, którzy będą w stanie kształcić w przyszłości inżynierów, techników w zakresie technik jądrowych” - powiedziała pełnomocnik ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

Ponadto w zakres szkolenia będą wchodziły specjalistyczne kursy podyplomowe podczas pobytu w konkretnych obiektach jądrowych. Anne-Marie Idarc, francuska Sekretarz Stanu ds. handlu zagranicznego przy Ministrze Gospodarki podkreśliła, że energetyka jądrowa wymaga długoterminowego partnerstwa, a podpisana umowa z pewnością jest kolejnym krokiem ku takiemu partnerstwu między Polska a Francją.

W pierwszych szkoleniach, które odbyły się już na początku roku, brało udział 20 polskich naukowców. Kursy związane są z planami budowy elektrowni jądrowej w Polsce, które znajdują się w zakresie zainteresowania rządu francuskiego. Francuska minister zdradziła, że wśród rodzimych firm starających się o kontrakt w przetargu wezmą udział EDF, Areva oraz GDF Suez, rywalizując z koncernami z USA, Japonii i Korei Południowej.

Jednocześnie w rozmowie z ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem, ministrem skarbu Aleksandrem Gradem i ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem, Anne-Marie Idrac wyraziła zaniepokojenie rządu francuskiego oraz innych krajów zachodnioeuropejskich pojawieniem się chińskich firm w przetargach publicznych kontraktów infrastrukturalnych, takich jak budowa polskich autostrad, które są finansowane ze środków Unii Europejskiej.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.