„Polskie firmy budowlane będą ubiegały się o kontrakt przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej“, Marcin Kłódkiewicz, elektrownia-jadrowa.pl

Kontrakt na budowę elektrowni jądrowej w Polsce, który ma zostać podpisany do 2013 r., szacuję sie na 40 mld zł. Wtedy wyjaśni się również kwestia dostawcy reaktora. W obecnej chwili mogą to być: francuski duet Arevy i EdF, Westinghouse lub GE Hitachi. Rozpoczęcie planów konstrukcyjnych przyjmuje się na rok 2015-16.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że około połowy prac wykonają krajowe firmy budowlane. Zdaniem ekspertów z branży budowlanej w program atomowy może zaangażować się łącznie nawet 300 krajowych przedsiębiorstw. Aby jednak móc współpracować z PGE przy budowie elektrowni atomowej firmy muszą posiadać międzynarodowe certyfikaty bezpieczeństwa. Jednak zdobycie takich dokumentów to długotrwały proces.

Jak przyznał Paweł Szymaniak, rzecznik największego w branży budowlanej Polimeksu-Mostostalu, zainteresowanie budową elektrowni jądrowej w Polsce jest olbrzymie. Podkreślił, że Polimeks-Mostostal ma duże doświadczenie przy trudnych projektach. Przypomniał także, że realizowali już inwestycje np. w branży chemicznej i petrochemicznej.

PBG również będzie walczył o kontrakt. Jacek Krzyżniak, rzecznik prasowy PBG, zaznaczył na łamach mediów, że już od roku trwają przygotowania do projektów atomowych. Podkreślił, że PBG nawiązało współpracę z podmiotami, które mają doświadczenie w realizacji tego typu projektów i są przekonani, że będą w stanie walczyć o zlecenie.

Skala projektu obliguje PGE do współpracy z największymi polskimi przedsiębiorstwami budowlanymi. Jednak przedstawiciele branży przewidywidują, że zbudowanie dużego konsorcjum, które będzie w stanie skutecznie zrealizować tak wielki i skomplikowany projekt jest mało prawdopodobne. Jak dodają, tarcia pomiędzy konsorcjantami mogą być jeszcze większe niż w przypadku kontraktów drogowych i autostradowych. Wskazują również, że jedną z przyczyn może być utrudniona współpraca ze względu na licznych podwykonawców.

Firmy budowlane na podstawie wcześniejszych doświadczeń przekonały się, że współpraca z energetyką przynosi olbrzymie zyski. Ze względu na bardzo skomplikowany projekt budowy i wysokie ryzyko, marża brutto na budowę elektrowni jądrowej będzie znacznie większa niż przy drogownictwie lub energetyce węglowej. Można się także spodziewać, że rentowności będą jeszcze wyższe. To kolejny czynnik zapowiadający ostrą walkę o kontrakt.  

  


Fot. Bloomberg


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.