”Potrzebne nowe składowisko odpadów promieniotwórczych“, wnp.pl, Ireneusz Chojnacki

Ministerstwo Gospodarki planuje do końca roku wybrać firmę, której zadaniem ma być wskazanie potencjalnej lokalizacji nowego składowiska nisko i średnio aktywnych odpadów promieniotwórczych. Powoli kończą się możliwości składowania odpadów promieniotwórczych w Krajowym Składowisku Odpadów Promieniotwórczych w Różanie, które zajmuje około 3 hektary i działa już od 1961 roku. Zatem niezależnie od tego jak potoczą się losy programu budowy energetyki jądrowej w Polsce potrzebne jest nowe miejsce, gdzie będą w przyszłości składowane nisko i średnio aktywne odpady promieniotwórcze. Takie jak powstające chociażby w medycynie wskutek stosowania izotopów promieniotwórczych do diagnostyki i leczenia. 

- Firma, która ma się zająć oceną lokalizacji nowego składowiska ma zostać wybrana przez Ministerstwo Gospodarki do końca roku. Takie są plany. Ma ona ze wszystkich potencjalnych lokalizacji wybrać trzy i zarekomendować jedną - wyjaśnia Tomasz Nowacki z Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki. 

Z odpowiedzi Hanny Trojanowskiej, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, na interpelacje poselskie, wynika, że do ustalenia ostatecznej lokalizacji nowego składowiska mogłoby dojść do końca 2012 roku , w 2013 roku przewidywane jest rozpoczęcie prac nad sporządzeniem projektu składowiska, a od 2015 roku planowana jest jego budowa, która powinna się zakończyć w 2018 roku. 


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.