„Powstanie konsorcjum do budowy elektrowni jądrowych”, Dziennik Gazeta Prawna, Dariusz Ciepiela

23.09.09

Harmonogram rozwoju energetyki Zgodnie z przyjętym przez rząd ramowym harmonogramem działań na rzecz energetyki jądrowej budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce rozpocznie się w 2016 roku.

Oddanie pierwszego bloku planowane jest w roku 2020.Przygotowanie ram prawnych, utworzenie urzędu dozoru jądrowego, przygotowanie kadry technicznej oraz akceptacja społeczna - to zdaniem przedstawicieli międzynarodowych koncernów energetycznych największe wyzwania stojące na drodze do budowy elektrowni jądrowej w Polsce.Polska Grupa Energetyczna (PGE) do końca roku 2010 powinna utworzyć konsorcjum, które wybuduje pierwszą elektrownię jądrową w Polsce.  

  • Rozpatrujemy dwa warianty stworzenia konsorcjum, przy czym w obu PGE będzie miało pakiet większościowy, czyli nie mniej niż 51 proc. udziałów. Model klasyczny to taki, gdzie poza PGE jest tylko jeden partner posiadający 49 proc. udziałów. Możliwy jest też wariant, wktórym owe 49 proc. będzie podzielone pomiędzy kilku partnerów - mówi Tomasz Zadroga, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.Fakt, że PGE chce mieć większościowe udziały w konsorcjum budującym elektrownię atomową, nie dziwi przedstawicieli międzynarodowych koncernów energetycznych.
  • To że PGE ma być większościowym udziałowcem w projekcie budowy energetyki jądrowej w Polsce, nie jest ani bezzasadne, ani anormalne. EdF uczestniczy w wielu projektach jądrowych na świecie, w których głównym inwestorem jest jedna z krajowych firm elektroenergetycznych, jak to ma miejsce w Chinach czy Stanach Zjednoczonych. Tak również będzie we Włoszech - przekonuje Philippe Castanet, prezes EdF Polska.WIĘCEJ D2*6 tys. MW wyniesie moc dwóch elektrowni jądrowych, których budowę planuje Polska Grupa EnergetycznaO autorovi| Dariusz Ciepiela, dziennikarz miesięcznika Nowy Przemysł i portalu wnp.pl

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.