„Rośnie zainteresowanie atomem“, Rzeczpospolita, Agnieszka Łakoma

7.01.10

Zainteresowanych budową elektrowni w Polsce nie brakuje, zgłaszają się nowe firmy - z USA, Korei, Francji i Czech.

Jeszcze w styczniu Polska Grupa Energetyczna zamierza podpisać memoranda z kolejnymi firmami, które są zainteresowane wspólnie z nią budową elektrowni atomowej w naszym kraju - dowiedziała się “Rz“. W listopadzie 2009 r. PGE, która odpowiada za realizację tej inwestycji, podpisała już taki dokument z francuskim EDF. Zarząd firmy zapowiadał kolejne memoranda jeszcze przed końcem roku, ale ustalenia dotyczące zapisów w tych dokumentach przedłużają się.

Współpracą z PGE zainteresowane są firmy ze Stanów Zjednoczonych i Korei i z nimi podpisanie listów intencyjnych jest najbardziej prawdopodobne. Chodzio amerykańskiego giganta - GE oraz koncern Westinghouse, a także Korea Electric Power Corporation. Część ekspertów rynku wskazuje jednak, iż koreańskie koncerny po wygraniu w grudniu gigantycznego przetargu na elektrownie atomowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mogą wykazywać mniej zainteresowania PGE. Konsorcjum kierowane przez KEPCO z udziałem m.in. firm z koncernów Samsung i Hyundai ma wybudować elektrownie o łącznej mocy 5,4tys. magawatów, a pierwszą - już w 2017 r.

Podpisanie memorandum nie przesądza jeszcze, że to właśnie te firmy zostaną partnerami PGE w realizacji inwestycji. Dokumenty te umożliwią władzom grupy dokonanie analizy możliwości wdrożenia w Polsce konkretnej technologii jądrowej i koszty z tym związane. Na podstawie tych analiz zarząd firmy podejmie decyzję o wyborze technologii i wyłoni partnerów projektu. A zatem decyzje będą zapadać dwuetapowo - najpierw technologia, potem inwestorzy. Z informacji “Rz“ wynika, żewłaśnie w drugim etapie mogą pojawić się oprócz wymienionych firm także inne koncerny z doświadczeniem w energetyce jądrowej, choć nie mające własnej technologii. Nieoficjalnie mówi się o czeskim koncernie CEZ oraz francuskim GDF Suez. 

Zainteresowanie współpracą z PGE jest duże, bo planowane przez tę firmę inwestycje w energetykę jądrową będą kosztowne. Zakładając, że kalkulacje wstępne PGE są prawdziwe i koszt budowy 1 MW mocy w elektrowni jądrowej wyniesie 3,3 mln euro, to cały projekt będzie mieć wartość ok. 20 mld euro.Jeżeli koszty okażą się wyższe - 4 mln euro za megawat, to wydatki wzrosną do ok. 24 mld euro. Większość wydatków przy budowie pierwszego bloku trzeba będzie ponieść w trakcie prac w latach 2015-2018.

 

Rzeczpospolita, Agnieszka Łakoma


Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.