„Są dwie grupy robocze, PGE planuje też utworzenie trzeciej”, Justyna Piszczatowska, Gazeta Giełdy Parkiet / ELEKTROWNIA-JADROWA.PL

5.03.10

 

Polska Grupa Energetyczna oraz GE Hitachi Nuclear Energy Americas podpisały memorandum o współpracy w zakresie energetyki jądrowej. 

W dniu 1 marca 2010r. Zarząd PGE podpisał Memorandum w sprawie rozpoczęcia współpracy z firmą GE Hitachi. Memorandum przewiduje wspólne działania w zakresie przeprowadzenia studium wykonalności dla rozwoju technologii reaktorów jądrowych ABWR i ESBWR w Polsce do 2020 wraz z potencjalną ich budową i eksploatacją w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Ponadto obie firmy potwierdziły, że równolegle będą prowadzić rozmowy nad potencjalnym partnerstwem przemysłowym przy projekcie jądrowym w Polsce.

ABWR (Advanced Boiling Water Reactor - udoskonalony wodny reaktor wrzący) i ESBWR (Economic Simplified Boiling Water Reactor - ekonomiczny uproszczony wodny reaktor wrzący) to dwa nowoczesne reaktory trzeciej generacji oferowane przez GE Hitachi Nuclear Energy. Charakteryzuje je bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i dobre parametry ekonomiczne. Reaktory te wchodzą w skład rodziny reaktorów BWR (wodne reaktory wrzące) z nowymi zastosowanymi rozwiązaniami, w tym zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa. 

 

Rozwój reaktorów BWR rozpoczął się na początku lat 50. Obecnie BWR zajmują drugie miejsce wśród technologii jądrowych. Do dziś pracują 94 reaktory BWR, głównie w USA i Japonii, ale też w Europie (w Szwecji, Finlandii, Hiszpanii i Niemczech). Reaktory ABWR GE Hitachi pracują w Japonii, a ich budowa jest planowana w USA.  

 

Memorandum podpisane 1 marca br. nie zawiera klauzuli wyłączności pomiędzy obiema spółkami w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. GE Hitachi jest kolejnym partnerem, z którym PGE podjęła współpracę w zakresie energetyki jądrowej. W listopadzie 2009 r. zostało podpisane pierwsze Memorandum w sprawie rozpoczęcia współpracy PGE z francuską firmą EDF w zakresie zbadania wykonalności budowy reaktora w technologii EPR. PGE planuje w najbliższym czasie podpisać podobne porozumienia z innymi partnerami posiadającymi doświadczenie w budowie i eksploatacji reaktorów jądrowych. 

 

GE Hitachi Nuclear Energy z siedzibą w miejscowości Wilmington w stanie North Carolina jest dostawcą zaawansowanych reaktorów i usług jądrowych. Firma została założona w czerwcu 2007 r. jako globalny sojusz jądrowy między GE oraz Hitachi, którego celem jest obsługa ogólnoświatowej branży atomowej. Jądrowy sojusz firm podąża za jasno wytyczną wizją, która zakłada budowę szerszej gamy rozwiązań, umożliwiającej pełniejsze wykorzystanie możliwości związanych z budową nowych reaktorów i świadczeniem usług. Ponadto firma oferuje swoim klientom na całym świecie partnerstwo w efektywnym wykorzystaniu nowoczesnych i bezpiecznych technologii dla budowy i eksploatacji reaktorów jądrowych.

 

jp


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.