„Współpraca Polski i USA w zakresie energii jądrowej”, Ministerstwo Gospodarki

Polska i Stany Zjednoczone podpisały 13 lipca 2010 r. Wspólną Deklarację o nawiązaniu współpracy w zakresie energetyki atomowej. Dotyczy ona wsparcia „Programu dla polskiej energetyki jądrowej”, w tym uruchomienia do końca 2020 r. pierwszego bloku elektrowni w Polsce oraz przygotowania prawa, które umożliwi rozpoczęcie tej inwestycji.

Wspólną Deklarację Ministra Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej oraz Departamentu Energii USA i Departamentu Handlu USA w sprawie współpracy przemysłowej i handlowej w sektorze energii jądrowej podpisali podsekretarz stanu w MG Hanna Trojanowska Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej oraz Francisco Sanchez, Podsekretarz w Departamencie Handlu USA. W Waszyngtonie swój podpis pod tekstem Deklaracji złoży jeszcze Pierwszy Zastępca Sekretarza ds. Energii USA Damian Poneman.

Podpisanie Deklaracji poprzedziły rozmowy wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Francisco Sanchezem, które odbyły się 12 lipca 2010 r. w MG. – Rozwój energetyki nuklearnej będzie istotnym elementem bilansu energetycznego Polski – powiedział wicepremier Pawlak. Dodał, że nasz kraj dopiero rozpoczyna przygotowania do budowy pierwszej elektrowni atomowej. – Mamy już wstępną listę lokalizacji, opracowujemy ramy prawne dotyczące tej ogromnej inwestycji – podkreślił minister gospodarki.

Podsekretarz Sanchez zapewnił, że Stany Zjednoczone chętnie podzielą się swą wiedzą i doświadczeniem w zakresie tworzenia przepisów oraz wyboru technologii budowy reaktorów. – USA posiada 100 reaktorów, z których generuje więcej mocy niż jakikolwiek inny kraj na świecie – zauważył.

Wicepremier zauważył ponadto, że Polska i USA prowadzą aktywny dialog na temat współpracy w zakresie szeroko rozumianej energetyki. – W czerwcu 2010 r. w Waszyngtonie odbył się Polsko-Amerykański Stół Energetyczny – przypomniał wicepremier Pawlak. Przedstawiciele administracji obu krajów oraz przedsiębiorcy dyskutowali m.in. o czystych technologiach węglowych, wychwytywaniu dwutlenku węgla i jego składowaniu, energetyce odnawialnej i jądrowej oraz niekonwencjonalnych metodach pozyskiwania gazu z łupków.

Podczas spotkania w MG rozmawiano także o perspektywach wzmocnienia współpracy gospodarczej Polski i USA. – Od stycznia do kwietnia 2010 r. obroty handlowe między naszymi krajami wyniosły 2,3 mld dol. i były wyższe o 33 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – poinformował wicepremier Pawlak.
 


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.