”Wybór technologii do końca roku”, elektrownia-jadrowa.pl, Ewa Sadowska

Pomimo istniejących trzech porozumień z partnerami, którzy mogą wesprzeć projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, PGE nie wyklucza podjęcia współpracy z kolejnymi dostawcami. Polska Grupa Energetyczna podpisała wstępne porozumienia z trzema partnerami zainteresowanymi objęciem 49 proc. udziałów w spółce. Są to: amerykańsko-japoński koncern Westinghouse Electric Company LLC (reaktor AP 1000), francuskie firmy Electricite de France i Areva (reaktor EPR) oraz amerykańsko-japoński koncern GE Hitachi Nuclear Energy Americas (reaktor ABWR oraz ESBWR). 

Walka o polski atom rozstrzygnięta zostanie do końca 2010 roku - do tego czasu  polski inwestor chce wskazać partnerów przedsięwzięcia. Prezes PGE, Tomasz Zadroga, w Dzienniku Gazecie Prawnej (z dn. 8.07.2010), podkreśla, że każdy z zagranicznych partnerów posiada unikalną technologię reaktorów i duże doświadczenie w energetyce jądrowej, z którego polska spółka chciałaby skorzystać w trakcie realizacji inwestycji.

Dotychczas PGE, wraz ze wspomnianymi wcześniej partnerami, stworzyła trzy grupy robocze analizujące technologie reaktorów, które mogą być zastosowane w polskiej elektrowni jądrowej. Analizują one reaktor EPR, oferowany przez firmę Areva, reaktor AP 1000 firmy Westinghouse oraz reaktory ABWR oraz ESBWR dostarczane przez GE Hitachi. Jeszcze w lipcu powstać mają raporty potwierdzające możliwość wybudowania do 2020 roku elektrowni w danych technologiach.

Prowadzone badania dotyczą wykorzystania reaktorów generacji III lub III+, na jakie wskazywał resort gospodarki. Charakteryzują się one m.in. podwyższonym bezpieczeństwem, wyższą sprawnością, mniejszym wpływem na środowisko i dłuższym okresem eksploatacji niż reaktory poprzednich generacji. Czym potencjalni zagraniczni partnerzy chcą przekonać do siebie polskiego inwestora? Philippe Castanet, prezes EDF Polska, w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, zadeklarował, że połowa kosztów budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej zostanie w Polsce. Wynika z tego, że niemal 4 mld euro trafi do kieszeni polskich firm budowlanych.

Jak informuje DGP Francuzi najprawdopodobniej zaproponują Polsce budowę najnowocześniejszego reaktora wodno-ciśnieniowego pracującego w technologii EPR. Koszt budowy reaktora takiego typu  o mocy 1 600 MW wynosi 4 mld euro. Zgodnie z rządowymi planami w naszym kraju mają powstać dwie elektrownie o łącznej mocy 6 000 MW, co oznacza, że pierwsza z nich będzie posiadała dwa reaktory, których koszt wyniesie 8 mld euro. Już dziś polskie firmy zbierają doświadczenia, na przykład, przy budowie elektrowni w Finlandii, którą realizuje Areva, inny francuski koncern z branży jądrowej. Według prezesa EDF Polska, termin rozpoczęcia prac przy wylewaniu betonu pod fundament dla reaktora to najpóźniej 2015 r. Podobnie wypowiadają się konkurenci Francuzów.

Westinghouse i GE Hitachi twierdzą ponadto, że dysponują technologią, która umożliwia szybsze zakończenie inwestycji. Pozwala na to modułowa budowa reaktorów składanych z większych elementów. GE Hitachi  deklaruje krótki harmonogram budowy: 42 miesiące od rozpoczęcia prac betonowych dla konstrukcji bezpieczeństwa do pierwszego załadunku paliwa. Jest to możliwe dzięki konstrukcji opartej  na znormalizowanych modułach oraz łańcuchu dostaw.

Z kolei w ocenie wiceprezesa Westinghouse, Fernando Naredo (wypowiedź dla PAP), żeby zdążyć z budową polskiej elektrowni do 2020 roku, w ciągu najbliższych dwóch lat powinna być wybrana technologia oraz operator elektrowni, a pierwszy beton na placu budowy powinien zostać wylany najpóźniej 2016 roku. Technologia reaktorów jądrowych AP1000 PWR oferowana przez Westinghouse budzi coraz większe zainteresowanie i już dziś duża część reaktorów jądrowych na świecie bazuje na jej wykorzystaniu. Inny potencjalny dostawca, francuska Areva, stawia na bezpieczeństwo.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że jej reaktory mogą pracować dłużej niż 60 lat, dodając, że żaden z około 100 reaktorów wyprodukowanych przez Arevę nie miał poważnej awarii. ABWR (Advanced Boiling Water Reactor - udoskonalony wodny reaktor wrzący) i ESBWR (Economic Simplified Boiling Water Reactor - ekonomiczny uproszczony wodny reaktor wrzący) to dwa reaktory trzeciej generacji oferowane przez GE Hitachi Nuclear Energy. Charakteryzuje je wysoki poziom bezpieczeństwa i dobre parametry ekonomiczne.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.