Wywiad z Januszem Steinhoffem, przewodniczącym rady krajowej Krajowej Izby Gospdarczej, marzec 2010r.

5.03.10

Czy popiera Pan działania rządu w dziedzinie budowy elektrowni atomowej w Polsce?

Jak najbardziej. Słusznie podjęto decyzję o wpisaniu tego projektu do polityki energetycznej państwa. Realizację przedsięwzięcia powierzono Polskiej Grupie Energetycznej, powołano pełnomocnika rządu w tej sprawie. Budowa elektrowni atomowej w naszym kraju to bardzo racjonalna decyzja, mam nadzieję, że wszystko powiedzie się zgodnie z planem.

 

Czy Polska zdąży w zakładanym terminie, czyli do 2020 r?

Tego nie wiem, ale liczę że tak. Z moich informacji wynika, że na razie wszystkie działania przebiegają zgodnie z harmonogramem. Terminarz jest jednak bardzo napięty. Jak pokazują doświadczenia krajów mających w tej dziedzinie już bardzo duże doświadczenie, na przykład Francji, 10 lat to naprawdę nie tak dużo czasu. Zwłaszcza że wyzwań jest wiele. 

 

Jakich przede wszystkim?

Mam na przykład nadzieję, że w ramach programu wybrana zostanie najnowocześniejsza ze wszystkich dostępnych technologii. PGE podpisała już porozumienia z francuskim EdF i z Japończykami (GE Hitachi Nuclear Energy Americas – red.). Potrzeba profesjonalnych działań w tej sprawie.

 

Gdzie według Pana może powstać pierwsza elektrownia jądrowa?

To oczywiście ocenią specjaliści. A jest wiele rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę przy takiej decyzji. To na przykład kwestie geologii czy ekologii. Ale nie można zapominać również na przykład o możliwościach wyprowadzenia mocy z nowych bloków do sieci. Zanim elektrownia zostanie oddana do użytku, będziemy potrzebowali solidnych inwestycji w sieć przesyłową. Niezbędny jest też dostęp do wody używanej do chłodzenia. 

 

A co sądzi Pan o możliwości budowy elektrowni w Żarnowcu?

Mogę powiedzieć tyle, że miejsca takie jak Klempicz i Żarnowiec były rozważane już za czasów PRL-u. Przyjrzenie się im teraz jest bardzo rozsądne. Ale jeszcze raz zaznaczę – tę kwestię niech rozstrzygną profesjonaliści.

 

Myśli Pan że opinie społeczeństwa nie będą przeszkodą w realizacji programu atomowego?

Z zadowoleniem dowiaduję się o tym, że nie ma silnych sprzeciwów społecznych w tej sprawie. Są nawet gminy, które same zgłaszają się, by zaproponować lokalizację elektrowni na swoich terenach. Czynnik ludzki będzie bardzo ważnym elementem całego tego przedsięwzięcia. Polska musi położyć odpowiedni nacisk na wyszkolenie załogi i profesjonalnych kadr w dziedzinie energetyki atomowej. 

Dziękuję za rozmowę.

 

Justyna Piszczatowska

Gazeta Giełdy Parkiet


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.