„Żarnowiec lokalizacyjnym liderem” Justyna Piszczatowska Gazeta Giełdy Parkiet/elektrownia-jadrowa.pl

16.03.10

Ministerstwo Gospodarki potwierdziło przypuszczenia, o których pisaliśmy niedawno w naszym portalu. Jak donosiliśmy, najbardziej poważnym kandydatem na miejsce, w którym może powstać pierwsza elektrownia atomowa w Polsce, jest Żarnowiec.

Resort gospodarki ogłosił wyniki analiz technicznych przeprowadzonych przez Energoprojekt-Warszawa dla 28 zaproponowanych lokalizacji. Pierwsze miejsce na zbudowanej w ten sposób liście zajął właśnie Żarnowiec. Pod uwagę wzięto kryteria takie jak warunki bezpieczeństwa, sejsmologię, czynniki ludnościowe (przede wszystkim poparcie lokalnej społeczności)czy hydrologiczne.

Sąsiedztwo zbiornika wody jest w przypadku elektrowni jądrowej ważne, ponieważ jest ona wykorzystywana do chłodzenia instalacji. Drugie i trzecie miejsce po Żarnowcu, wśród lokalizacji pod przyszłą  elektrownię, zajęły - odpowiednio - Warta-Klempicz oraz Kopań. Na piątym miejscu uplasował  się goszczący największą w kraju elektrownię węglową Bełchatów. Jak powiedziała Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki oraz pełnomocnik rządu do spraw budowy elektrowni, podczas analiz uwzględniono również kwestie ochrony środowiska oraz możliwości podłączenia do sieci elektroenergetycznej.

Dalsze analizy w tej sprawie będzie już prowadziła Polska Grupa Energetyczna, która zbuduje elektrownię. Ostateczne decyzje mają zostać podjęte przed końcem 2010 roku.

Justyna Piszczatowska
 


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.