Areva dostarczyła robota do prac jądrowych

 

AREVA dostarczyła CEA (Komisariatowi ds. Energii Atomowej i Alternatywnych Źródeł Energii) pierwszy egzemplarz robota nowej generacji pod nazwą RIANA (Robot for Investigations and Assessments of Nuclear Areas), który może być wykorzystywany na terenach, gdzie znajdują się obiekty jądrowe do realizacji zadań kartograficznych, do pobierania próbek czy do pomiarów radioaktywności.

RIANA jest platformą napędzaną silnikiem, na której, w zależności od realizowanego zadania, mogą być montowane zamiennie moduły pomiarowe lub moduły do pobierania próbek. Ponadto ten „szwajcarski scyzoryk” robotyki jądrowej o napędzie na 4 koła lub o podwoziu gąsienicowym jest wyposażony w kamery 3D oraz w kamery termiczne umożliwiające podgląd i analizę obrazu w czasie rzeczywistym. Na jego wyposażeniu znajdują się też czujniki laserowe pozwalające na ominięcie przeszkody, jak również na precyzyjne zajęcie pozycji
w ciasnej przestrzeni.

Interfejs człowiek-maszyna RIANY jest oparty na innowacyjnej technologii ułatwiającej wykonywanie zadań w terenie. Skądinąd nie jest do tego konieczna obecność operatora, gdyż opcjonalny program sterujący pozwala robotowi na samodzielne orientowanie się w terenie i przeprowadzanie tam wyznaczonych zadań. W przypadku utraty sygnału w trakcie ich realizacji – bez względu na to, czy są one wykonywane zdalnie przez operatora czy realizowane przez robot
w trybie autonomicznym – RIANA zostanie automatycznie naprowadzona na swoją ostatnią znaną lokalizację.

Te funkcjonalności czynią z RIANY idealne narzędzie wsparcia operacji związanych z likwidacją obiektów jądrowych, zwłaszcza w strefach, w których obecność operatorów jest ograniczona lub zabroniona. Zespoły projektowe wykorzystały swe ponad dwudziestoletnie doświadczenie, by stworzyć narzędzie łatwe i skuteczne w zastosowaniu oraz elastyczne (dzięki koncepcji modułowej). CEA zamówił już drugi model wyposażony w dodatkowe funkcjonalności. Robot RIANA spotkał się także z zainteresowaniem innych operatorów obiektów jądrowych.

Thierry Varet, dyrektor techniczny Pionu Usług Rozbiórkowych AREVA, oświadczył: „AREVA dysponuje wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie projektowania oraz szerokim katalogiem komplementarnych i współpracujących z sobą urządzeń zrobotyzowanych. Robot RIANA oferuje nowy zestaw usług wsparcia dla wszelkich czynności prowadzonych na terenie obiektów jądrowych w trudnych warunkach terenowych i w ograniczonej przestrzeni, zarówno z tytułu działań planowych, jak i nagłych interwencji.”


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.