AREVA zdobyła nowy kontrakt na dostawę niskowzbogaconych elementów paliwowych dla badawczego reaktora jądrowego MARIA

Warszawa, 17 października 2012

Z okazji międzynarodowego spotkania Reduced Enrichment for Research and Test Reactors (RERTR 2012), zorganizowanego przez amerykański Department Energii w Warszawie w dniach 14-17 października, AREVA CERCA podpisała kontrakt na dostawę 62 elementów paliwowych z niskowzbogaconym uranem (LEU – Low Enrichment Uranium) dla polskiego reaktora badawczego MARIA. AREVA CERCA, spółka należąca w 100% do grupy AREVA, jest światowym liderem w produkcji i dostawie paliw do reaktorów badawczych.

Zestawy paliwowe typu LEU produkcji AREVA pozwolą zabezpieczyć potrzeby reaktora MARIA w celu kontynuacji udanego procesu przejścia reaktora z wysokowzbogaconego paliwa (HEU - High Enrichment Uranium) na paliwo niskowzbogacone (LEU).

“AREVA CERCA jest dumna, że wraz z amerykańskim partnerem Battelle Energy Alliance może znacząco przyczynić się do powodzenia ambitnego programu Narodowego Centrum Badań Jądrowych, mającego na celu przestawienie reaktora MARIA na użycie paliwa LEU”, podkreślił prezes AREVA CERCA, Alain Gauvin. “Ta nowa umowa świadczy o zaufaniu polskiego NCBJ do naszego niskowzbogaconego paliwa, a przed AREVA CERCA otwiera ogromne perspektywy dostarczania rozwiązań dla konwersji HEU/LEU na całym świecie”.

Nowa umowa jest wynikiem trwającej od 2010 r. owocnej współpracy NCBJ i AREVA na rzecz konwersji paliwa jądrowego reaktora MARIA na paliwo typu LEU. W ramach programu Global Threat Reduction Initiative (GTRI) *, amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA), NCBJ i AREVA podpisały pierwszą umowę dotyczącą produkcji niskowzbogaconego paliwa odpowiedniego dla reaktora badawczego MARIA, a pomyślne umieszczenie dwóch prototypów LEU w rdzeniu reaktora zainicjowało proces konwersji. Po potwierdzeniu dobrych parametrów prototypów w 2010 r., dzięki aktywnemu wsparciu ze strony NNSA w ramach GTRI, w 2011 r. NCBJ, Battelle Energy Alliance Llc i AREVA CERCA podpisały pierwszą umowę na dostawę pierwszych 25 standardowych elementów paliwowych typu LEU dla reaktora MARIA. Pierwsze zestawy paliwowe dostarczono w tym roku, a premierowy załadunek do rdzenia reaktora MARIA odbył się we wrześniu, otwierając kluczowy etap procesu konwersji paliwa w reaktorze.

„Po dwóch latach gruntownego testowania zestawów z nowymi elementami paliwowymi zaprojektowanymi specjalnie dla reaktora badawczego MARIA przez AREVA CERCA, przyznaliśmy firmie AREVA ten nowy kontrakt, ponieważ AREVA CERCA wykazała, że posiada kluczowe kompetencje i wiedzę ekspercką, niezbędne do realizacji tak wymagającego zadania. Cieszymy się z kontynuacji tej efektywnej współpracy w ramach tego projektu", powiedział dyrektor NCBJ, Grzegorz Wrochna. 

* Global Threat Reduction Initiative (GTRI) amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA) jest międzynarodowym programem zainicjowanym przez amerykański Departament Energii, wspierającym eliminowanie użycia w reaktorach na całym świecie wysokowzbogaconego paliwa jądrowego (HEU) i zastępowaniem go paliwem niskowzbogaconym (LEU).

AREVA CERCA (francuski skrót od Kompania na rzecz Badań i Produkcji Paliwa Jądrowego), spółka należąca w 100% do koncernu AREVA, jest światowym liderem w produkcji i dostawie paliwa dla reaktorów badawczych i tarczy do produkcji molibdenu 99Mo (izotopu używanego w medycynie). Firma wytwarza także cenione źródła promieniowania dla przemysłu, medycyny i nauki oraz produkuje specjalistyczny sprzęt dla przemysłu jądrowego.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.