Atomowe referendum? Dorota Wanacka, elektrownia-jadrowa.pl

SLD i PSL opowiedziały się za przeprowadzeniem referendum atomowego. 14 czerwca br. projekt uchwały został złożony w sejmie przez Grzegorza Napieralskiego. Pomysłowi temu sprzeciwiają się z kolei PJN, PO oraz PiS.

We wtorek 14 czerwca szef SLD, Grzegorz Napieralski, złożył w sejmie projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego budowy elektrowni jądrowej w Polsce.
Napieralski uważa, że Polacy powinni mieć możliwość podjęcia decyzji w sprawie, której skutki będą odczuwalne w perspektywie kilku dekad. Z działań SLD cieszy się Maciej Muskat, szef Greenpeace Polska. - Najważniejsze, że ten formalny wniosek ma szansę zapoczątkować społeczną debatę na temat tego, jak przeprowadzić Polskę z ery kopalnianej do odnawialnej – mówił. Również rada naczelna PSL popiera przeprowadzenie referendum, a Ministerstwo Gospodarki ma zająć się przygotowaniem specjalnego raportu, będącego analizą globalnej sytuacji i rynków
energetycznych. Donald Tusk, również bierze pod uwagę taki scenariusz.
- Gdyby w przyszłości okazało się, że inwestycje w energetykę jądrową w Polsce budzą poważny sprzeciw społeczny, to jestem otwarty na propozycję referendum w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce – powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Dodatkowo zaznaczył, że najważniejsze dla Polski jest „faktyczne bezpieczeństwo energetyczne”, czyli uniezależnienie się od jednego dostawcy energii, w tym przypadku Rosji, która jest dominującym dostawcą, w naszym regionie.

PJN nie ma zamiaru poprzeć wniosku dotyczącego przeprowadzenia referendum. Zdaniem Elżbiety Jakubiak, decyzja związana z budową już dawno została podjęta przez rząd.
Decyzja zapadła, jest miejsce, gdzie ma powstać elektrownia atomowa. Polska musi mieć dostęp do technologii, które są dzisiaj obecne w świecie. Brak elektrowni atomowych określa pozycje państwa na arenie międzynarodowej" - podkreśliła. PiS również popiera projekt budowy, gdyż poza atomem na chwilę obecną nie widzi innego rozwiązania, które odpowiedziałoby na rosnące potrzeby energetyczne społeczeństwa. PO z kolei nie wyklucza możliwości przeprowadzenia referendum, o ile zapotrzebowanie społeczne będzie znaczne.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.