Atomowy autobus kończy objazd po Polsce.

5 grudnia br. w Białymstoku kończy trasę „Atomowy Autobus - Mobilne laboratorium”, który w 10 miastach w całej Polsce promował energetykę jądrową.

Tegoroczna trasa objęła 10 polskich miast, jej początek miał miejsce 26 listopada w Warszawie. Potem autobus odwiedził Kraków (27 listopad) i Wrocław (28 listopad). Następnie atomowe laboratorium gościło w Szczecinie (29 listopad), Koszalinie (30 listopad), Gdańsku (1 grudzień), Pucku (3 grudzień), Choczewie (również 3 grudzień) oraz Wejherowie (4 grudzień).

- Głównym celem "Atomowego Autobusu" jest przekazywanie obiektywnej wiedzy z dziedziny energetyki jądrowej i promieniotwórczości i uświadamianie społeczeństwu, że energia ta jest bezpieczna i przede wszystkim, że Polska jej potrzebuje. Działalności Fundacji sprzyja motto Marii Curie-Skłodowskiej: "Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć". Dlatego wychodzimy z inicjatywą do większego grona społeczeństwa i odwiedzamy w tym roku miejscowości, których mieszkańcy potrzebują informacji i odpowiedzi na frapujące ich pytania - wyjaśnia Łukasz Koszuk, prezes Fundacji Forum Atomowe, która organizuje przejazd autobusu. 

W każdym miejscowości było wystawione stoisko dydaktyczno-informacyjne, na którym pracownicy Fundacji Forum Atomowe prezentowali doświadczenia fizyczne i odpowiadali na pytania z dziedziny energetyki jądrowej i ochrony radiologicznej. Podczas pokazów pracownicy Fundacji przeprowadzali pomiary promieniowania jonizującego, emitowanego przez przedmioty codziennego użytku. Każdy mógł przekonać się, że wszystko wokół nas promieniuje. Zaprezentowana została także makieta elektrowni jądrowej oraz jej działanie, rozpoczynając od pojedynczego rozszczepienia jądra uranu, do generowania energii przez turbiny. 

W programie znalazły się również także seminaria o tematyce naukowej i społecznej oraz konkursy z nagrodami. 

- Społeczeństwo polskie nadal potrzebuje wiedzy w tej dziedzinie, a "Atomowy Autobus" jest doskonałą okazją, żeby dowiedzieć się jeszcze więcej. Chcemy stworzyć otwartą debatę, dialog społeczeństwa, który będzie opierał się na racjonalnych argumentach i naukowych podstawach, a nie na stereotypach i sloganach bazujących na strachu, który zwykle wynika z niewiedzy - dodaje Łukasz Koszuk. 

Okazji do debat nie brakowało. Podczas wizyt w Gdańsku i Koszalinie autobus był odwiedzany również przez przeciwników energetyki jądrowej. 

Patronatem generalnym projektu jest Ministerstwo Gospodarki. Akcję informacyjną wspierają PGE Energia Jądrowa, Areva, EDF, Ernst & Young, General Electric oraz Westinghouse. 

Autor: Dariusz Ciepiela
Źródło: wnp.pl

Fot.: www.naukawpolsce.pap.pl/


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.