Blok jądrowy Flamanville 3 będzie uruchomiony w 2018 r.

Załadowanie paliwa jądrowego do bloku Flamanville 3 i rozpoczęcie pracy bloku zaplanowano na czwarty kwartał 2018 r. Budowa jednostki ma kosztować łącznie 10,5 mld euro - poinformował koncern EDF.

EDF ocenia, że na budowie bloku wykonano już 98 proc. prac budowlanych, a montaż instalacji elektromechanicznych jest zaawansowany w 60 proc. i ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2017 r.
- Ukończenie tego projektu jest priorytetem dla EDF i dużym wyzwaniem dla francuskiego przemysłu jądrowego i jego pozycji na arenie międzynarodowej. Nasze zespoły i naszych partnerów, szczególnie Arevy, są zmobilizowane, aby zrealizować ten projekt z najwyższymi standardami w bezpieczeństwa. Wszystko doświadczenie zdobyte w Flamanville wykorzystają inne projekty, w tym Hinkley Point - powiedział Jean-Bernard Levy, prezes i dyrektor generalny EDF. 

Pierwotnie koszty budowy bloku prognozowano na 3,3 mld euro, mocno został wydłużony też termin jego oddania do eksploatacji - pierwszy planowany termin to rok 2012. Budowę bloku rozpoczęto w grudniu 2007 r. (wtedy wylano pierwszy beton), wówczas planowano, że blok zostanie oddany po 58 miesiącach.

Wcześniej przedstawiciele EDF w rozmowie z wnp.pl wskazywali na trzy główne przyczyny przekroczenia terminu i kosztów budowy Flamanville 3. 

W chwili podejmowania decyzji o budowie Flamanville 3 minęło blisko 20 lat od zakończenia budowy poprzedniego bloku jądrowego we Francji. W tym czasie doszło do utraty kompetencji i doświadczeń przy budowie i projektowaniu bloków jądrowych.

Drugą ważną przyczyną opóźnień jest to, że Flamanville 3 jest pierwszym modelem mającym stanowić podstawę produkcji kolejnych tego typu jednostek. Przedstawiciele EDF przekonywali, że w projektach realizowanych pierwszy raz zawsze występują trudności i nieprzewidziane zdarzenia, które opóźniają budowę. 

Kolejny powód opóźnień to niedoszacowanie złożoności projektu i ilości prac. Przy bloku wyposażonym w reaktor EPR potrzeba dwa razy więcej betonu i rur i cztery razy więcej zbrojeń niż w konwencjonalnych jednostkach. Niedoszacowany został także poziom wymagań bezpieczeństwa, który jest znacznie wyższy niż w konwencjonalnych jednostkach. Przedstawiciele EdF zapewniają, że wysoki poziom zabezpieczeń reaktora EPR był już planowany przed awarią w elektrowni jądrowej Fukushima. Po jej wystąpieniu projekt bloku w Flamanville 3 zmieniono tylko w stosunkowo niewielkich elementach.

 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.