Budownictwo gotowe na elektrownię jądrową

Rynek wykonawczy w Polsce jest w zasadzie przygotowany do uczestnictwa w realizacji programu budowy energetyki jądrowej. Od strony firm budowlanych nie powinno być problemów z realizacją nowych inwestycji energetycznych, jeżeli będzie ich więcej. To niektóre z wniosków, jakie wynikają z debaty pt."Inwestycje. Jak sprawnie realizować projekty w ramach czasu i budżet" podczas XII Kongresu Nowego Przemysłu.

Zbigniew Pawłucki, dyrektor wykonawczy ds. realizacji inwestycji majątkowych PKN Orlen, przypomniał, że przed miesiącem koncern ten przekazał informację o opóźnieniu o dwa kwartały oddania do użytku elektrowni gazowo-parowej we Włocławku. Nastąpi to w II kwartale 2016 r., a nie jak wcześniej planowano w grudniu br.

 

- W procesie rozruchu napotkaliśmy szereg nowych wyzwań i wspólnie z wykonawcami, konsorcjum General Electric i SNC Lavalin, podjęliśmy taką decyzję, aby jeszcze raz sprawdzić pewne elementy - mówił dyrektor. - Staramy się, aby zmieniony harmonogram skrócić.

Ten nowy blok będzie miał moc ok. 470 MWe, energia będzie wytwarzana w skojarzeniu z ciepłem, a instalacja będzie zużywała 0,6-0,7 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Zaspokoi on całkowicie zapotrzebowanie Anwilu na energię elektryczną i parę technologiczną, blisko połowa wytwarzanej energii ma trafiać na rynek zewnętrzny.

Koncern rozpoczął we wrześniu w Płocku budowę nowej elektrociepłowni o mocy 596 MWe, pracującej również w układzie kogeneracji. Dostawcą technologii jest Siemens, dostarczając najnowszą technologię typu „H”, podkreślił Zbigniew Pawłucki.

Nowa EC ma zapewnić na przełomie 2017-18 roku w pełni dostawy energii na potrzeby kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Płocku, a nadwyżkę będzie sprzedawać do Krajowego Systemu Energetycznego.

Po zrealizowaniu w końcu 2012 roku instalacji w Połańcu nowoczesnego kotła fluidalnego, opalanego wyłącznie biomasą i trzech farm wiatrowych (o łącznej mocy 102 MW), GDF Suez Energia Polska poprzestał na małej skali nowych inwestycji w OZE.

- Powodem jest to, że system gwarancji pochodzenia energii z OZE wprowadzony został wyłącznie od strony formalno-prawnej, w praktyce nie dochodzi do zawierania transakcji - przypomniał Krystian Stanek, członek zarządu spółki, dyrektor ds. prawnych.

Wyraził on opinię, że sytuację powinna zmienić wchodząca w przyszłym roku ustawa o OZE. Dlatego Grupa Suez zakłada realizację większej liczby inwestycji w farmy wiatrowe i do 2020 roku chce posiadać w nich co najmniej 450 MW mocy.

W dyskusji mówiono m.in. o rynku wykonawczym budownictwa energetycznego i jego uwarunkowaniach.

Zdaniem Jean-Andre Barbosy, dyrektora na Europę Środkowo-Wschodnią Areva, w Polsce istnieje już potencjał wykonawczy oraz kadry, które mogą realizować projekt budowy elektrowni jądrowej. Według niego, wiele analiz wskazuje, że energia jądrowa jest konkurencyjna wobec konwencjonalnej, szczególnie w kontekście wymagań polityki klimatycznej. Potrzebny jest też jednak mechanizm wsparcia dla rozwoju tej energetyki, np. na wzór występujących na rynku brytyjskim kontraktów różnicowych.

 


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.