Budzanowski: Zamknięcie budowy el. jądrowej w Żarnowcu było błędem, Rynek Infrastruktury

W sensie inwestycji w bezpieczeństwo energetyczne ostatnie 20 lat nie zostało we właściwy sposób wykorzystane – stwierdził Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.
Nowym otwarciem Budzanowski nazwał inwestycje w gazoport, gaz łupkowy i atom. Minister skarbu podczas inauguracji Akademii Energii, projektu skierowanego do studentów i absolwentów uczelni wyższych, przedstawił historię niewykorzystanych szans polskiej energetyki ostatnich 20 lat. Jako przykład wskazał zamknięcie budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu. - Trzeba odwrócić ten trend. Odpowiedzią na to jest Strategia Pełna Energii. To strategia nowoczesnej Polski oparta o trzy zasady: wizję, konsekwencję w jej realizacji i innowacyjność – powiedział odnosząc się do aktualnej sytuacji.

Efektem jej realizacji jest szereg inwestycji, które już dziś możemy obserwować, a które niedługo mogą zmienić oblicze polskiej polityki energetycznej. To m.in. budowa gazoportu w Świnoujściu, który zapewni nam bezpieczeństwo i alternatywę dostaw gazu, który już w 2014 roku przypłynie do Polski z dowolnego punktu na ziemi, od dowolnego dostawcy. To także budowa ponad 1000 km gazociągów, które pozwolą nam tworzyć dojrzały i efektywny rynek gazu, jak i również przygotowania do wydobycia na przemysłową skalę gazu łupkowego, które jak wszystko wskazuje pozwolą na otwarcie na przełomie 2014/15 pierwszej jego kopalni w Polsce. To w końcu powrót do zaniechanej ponad 20 lat temu budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. - Ewenementem jest, iż taki kraj jak Polska nie ma własnej niskoemisyjnej elektrowni. Dobrze się stało, że decyzja po stronie rządu została podjęta, ruszył proces inwestycyjny, mam nadzieję, że nie powtórzymy błędu, który już raz popełniliśmy - powiedział Budzanowski.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.