CBOS opublikował wyniki badań dotyczących poparcia społecznego dla budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Magdalena Szlaz, elektrownia-jadrowa.pl

Opinie Polaków na temat energetyki jądrowej w Polsce są badane przez CBOS od 24 lat. W tym czasie nastawienie społeczeństwa do budowy w Polsce elektrowni atomowych uległo zmianom, m.in. po awarii reaktora w Czarnobylu. W chwili obecnej, Polska, uzależniona od dostaw paliw importowanych a także zmuszona przez regulacje UE do ograniczania zużycia węgla potrzebuje rozwiązania, które sprawi, że stanie się nie tylko niezależna energetycznie, ale również przyjazna środowisku poprzez ograniczenie emisji CO2 do atmosfery – elektrowni jądrowej. Pozostaje jednak pytanie czy w dobie wydarzeń z 11 marca w elektrowni Fukushima Polacy zmienią swoją ocenę w zakresie bezpieczeństwa energii atomowej, która może mieć decydujący wpływ na przyszłość atomu w Polsce.

 

Opinie o energetyce jądrowej 
w cieniu wydarzeń w Fukushimie

W porównaniu z pomiarem sprzed siedmiu miesięcy wzrosła liczba respondentów wyrażających sprzeciw wobec budowy elektrowni atomowej w Polsce (z 39% do 53%), jednocześnie o ponad połowę zmniejszył się odsetek osób niemających wyrobionej opinii na ten temat (z 15% do 7%). Większość badanych (58%) przyznaje ponadto, że po awarii w japońskiej elektrowni Fukushima I zmalało ich zaufanie do energetyki jądrowej. W świetle tych danych trudno nie łączyć spadku poparcia dla polskich planów atomowych z katastrofą w japońskim kompleksie nuklearnym.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.