Co z przetargiem na budowę elektrowni jądrowej?

Przedstawiciele Ministerstwa Energii, z ministrem Krzysztofem Tchórzewskim na czele, w ostatnich tygodniach kilkukrotnie zapewniali, że polski program jądrowy powinien być kontynuowany. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy ogłoszony zostanie przetarg zintegrowany mający wyłonić m.in. dostawcę technologii.

Obecnie najbardziej oczekiwanym ruchem jest ogłoszenie tzw. przetargu zintegrowanego. Postępowanie zintegrowane ma wyłonić partnera strategicznego budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

W ramach postępowania zainteresowane konsorcja zostaną poproszone o przedstawienie w ofertach m.in. propozycji dostawy technologii elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MWe generacji III/III+, generalnego wykonawstwa elektrowni, usług wsparcia prowadzenia i utrzymania jej ruchu, dostawy paliwa jądrowego oraz programu transferu kompetencji do PGE EJ 1. 

Oferenci zostaną poproszeni o przedstawienie również możliwego zaangażowania kapitałowego oraz finansowania dłużnego m.in. z Agencji Kredytów Eksportowych (AKE) i banków komercyjnych. 

Ogłoszenie postępowania zintegrowanego miało nastąpić do końca 2015 r. Tak się jednak nie stało. Kiedy zostanie ono ogłoszone nie wiadomo.

- PGE EJ 1 kontynuuje prace nad uruchomieniem postępowania zintegrowanego, w ramach którego wybrane zostaną kluczowe elementy projektu jądrowego, w tym technologia reaktora generacji III/III+ oraz partner strategiczny. Decyzje dotyczące daty uruchomienia postępowania i wysłania zaproszeń do udziału w postępowaniu do podmiotów, które złożyły deklaracje uczestnictwa, są obecnie w przygotowaniu - poinformowała wnp.pl spółka PGE EJ1, która ma być odpowiedzialna za budowę i eksploatację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

PGE EJ 1 dodaje, że szczegółowy harmonogram postępowania zintegrowanego zostanie przedstawiony w momencie jego uruchomienia.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2014 r. PGE EJ 1 podpisała ze spółką AMEC Foster Wheeler umowę na usługi doradztwa technicznego w procesie inwestycyjnym związanym z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. AMEC Foster Wheeler ma wspierać PGE EJ 1 m.in. w przeprowadzeniu przetargu na wybór dostawcy i technologii reaktora. 

PGE EJ 1 już dość dawno otrzymała deklaracje o przystąpieniu do postępowania zintegrowanego od czołowych koncernów dysponujących technologiami atomowymi, tj. od Arevy, GE Hitachi, Westinghouse, SNC Lavalin i Kepco. Postępowanie ma być prowadzone na podstawie przyjętego regulaminu, a nie na podstawie prawa zamówień publicznych.

Wcześniej PGE EJ 1 zakładało, że jeżeli przetarg zintegrowany zostanie ogłoszony w 2015 r., to jego rozstrzygnięcia można spodziewać się w roku 2019. Teoretycznie ten termin jest do utrzymania, ale w praktyce może on ulec przesunięciu.

W przyjętym przez rząd PO-PSL w styczniu 2014 Programie Polskiej Energetyki Jądrowej zapisano, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w Polsce nastąpi w roku 2024. W ubiegłym roku PGE w korespondencji technicznej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) zapowiedziała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.

Dawne Ministerstwo Gospodarki szacowało, że 220 polskich firm jest zainteresowanych udziałem w polskim projekcie jądrowym, z czego 58 ma doświadczenie w tej dziedzinie. Polskie firmy pracują, bądź pracowały, m.in. na budowach bloków jądrowych Olkiluoto III w Finlandii oraz Flamanville 3 we Francji.

źródło: wnp.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.