Czy elektrownia jądrowa w Polsce powstanie?

Rząd 28 stycznia 2014 r. przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). To wcale nie oznacza, że elektrownia jądrowa w Polsce powstanie. Poniżej prezentujemy głosy ekspertów: prof. Władysław Mielczarski spodziewa się, że elektrownia jądrowa raczej nie powstanie, całkowicie odmienne stanowisko prezentuje prof. Andrzej Strupczewski.
Elektrownia raczej nie powstanie - Prof. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka:

- Szanse na budowę elektrowni jądrowej są coraz mniejsze. Olbrzymie koszty budowy sięgające nawet 40 mld zł dla jednego bloku oraz wysoka cena energii z tego typu instalacji dają małe szanse na uzyskanie finansowania. Energia elektryczna z nowych elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii ma kosztować 92,5 funta za MWh, ale i tak jest ona około 30 proc. tańsza niż byłby w Polsce, bo tam istnieje infrastruktura wody chłodzącej i systemu elektroenergetycznego, podczas gdy u nas to tzw. "green field project". Trudno sobie wyobrazić energię elektryczną z elektrowni jądrowych pod 600-700 zł za MWh na rynku, gdzie obecna cena wynosi około 200 zł za MWh, a koszt energii z nowych elektrowni konwencjonalnych nie przekracza 250 zł MWh.

Energetyka jądrowa to kosztowna i nienowoczesna technologia. Kraje takie jak Niemcy likwidują elektrownie jądrowe stawiając częściowo na źródła odnawialne, ale głównie na węgiel brunatny, a w przyszłości na gaz. Kraje, które zbyt mocno postawiły na energetykę jądrową, jak Francja ,będą miały olbrzymie problemy z odbudową starzejących się elektrowni, co będzie bardzo obciążało ich gospodarkę.

Zwolenników i przeciwników atomu pogodzi coraz tańszy i łatwiej dostępny gaz ze źródeł konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. Kiedy za kilka lat przypłyną tankowce z gazem, ceny w Europie spadną do 200-250 USD za 1000 m3. Wtedy nikt nie będzie myślał o atomie.

Elektrownie atomowe mogłoby uratować tylko restrykcyjne porozumienie klimatyczne i podniesienie kosztu pozwoleń na emisje CO do około 70 euro za tonę, ale na to raczej się nie zanosi.

Elektrownia na pewno powstanie - dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. Narodowe Centrum Badań Jądrowych:

W Polsce elektrownia jądrowa na pewno powstanie, ponieważ jest to stabilne źródło energii nie emitujące zanieczyszczeń, w tym i CO2, chociaż koszty jej budowy są wysokie. Aby je w pełni pokryć i zagwarantować zwrot z kapitału w Wielkiej Brytanii dla nowego bloku jądrowego Hinkley Point C rząd z inwestorem ustalili stałą cenę energii, która będzie odbiera z elektrowni, na poziomie 92,5 funtów. Taką cenę elektrownia będzie otrzymywała przez 35 lat. Dziś ta cena wydaje się bardzo wysoka, ale za lat 10 już tak wysoka nie będzie a za lat 20 będzie być może wręcz niska. Elektrownie jądrowe buduje się co najmniej na 60 lat, więc warto o tym pamiętać. W Polsce koszty budowy mogą być niższe. Warto przy tym porównać, że energia z morskich farm wiatrowych kosztuje w Niemczech 190 euro za MWh.
Dzięki taniemu paliwu jądrowemu eksploatacja elektrowni jądrowej jest bardzo tania, w przeciwieństwie do elektrowni wykorzystujących inne paliwa.

Wydobycie węgla z obecnie eksploatowanych pokładów będzie maleć. Musimy bowiem przy wydobyciu węgla schodzić coraz głębiej, poniżej 1000 metrów, co oznacza wysokie temperatury, ciężką pracę górników, trudności techniczne i rosnące koszty wydobycia. Już obecnie Polska importuje netto około 6 milionów ton węgla rocznie.

Wprowadzanie odnawialnych źródeł energii jest możliwe tylko w ograniczonym zakresie, bo nie można liczyć na stałą siłę wiatru, a słońca w nocy nie ma. Wyrównywanie braku wiatru przez hydroelektrownie jest możliwe tylko przez parę godzin, bo w Polsce pojemność zbiorników wodnych jest mała, a do Norwegii dysponującej hydroenergią mamy daleko. Ponadto energia elektryczna z wiatraków i paneli słonecznych jest dużo droższa od energii z elektrowni systemowych. Cena jaką płacą Niemcy lub Duńczycy za kWh jest dwukrotnie wyższa od ceny jaką płacą Francuzi.
Autor: Dariusz Ciepiela
Źródło: WNP.PL
 


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.