Czy PGE ogłosi jeszcze w tym roku przetarg atomowy?

Ogłoszenie rozpoczęcia postępowania zintegrowanego przed końcem 2015 r. jest technicznie realne, ale trudno mi odpowiedzieć, czy taka decyzja zapadnie. Potrzebne są do tego jeszcze zgody korporacyjne - poinformował Jacek Cichosz, prezes PGE EJ 1.

PGE EJ 1 otrzymała deklaracje o przystąpieniu do postępowania zintegrowanego, dotyczącego planowanej budowy elektrowni jądrowej, od czołowych koncernów dysponujących technologiami atomowymi, tj. od Arevy, GE Hitachi, Westinghouse, SNC Lavalin i Kepco. Postępowanie ma być prowadzone na podstawie przyjętego regulaminu, a nie na podstawie prawa zamówień publicznych.

- Wszystkich członków poszczególnych konsorcjów nie znamy. Ich skład będzie deklarowany po rozpoczęciu postępowania zintegrowanego, na etapie składania wniosków kwalifikacyjnych. Zakładamy, że po zakończeniu fazy postępowania kwalifikacyjnego w postępowaniu zostaną trzy konsorcja, z którymi będziemy kontynuować postępowanie - poinformował Jacek Cichosz, prezes zarządu PGE EJ 1.

Zgodnie z zaprezentowanym harmonogramem prowadzenia postępowania zintegrowanego, etap kwalifikacji, czyli wyłonienie trzech z pięciu konsorcjów do dalszego postępowania, powinien zostać zakończony w połowie 2016 roku. To jednak przy założeniu, że postępowanie zintegrowane, obejmujące m.in. dostawę technologii reaktora, generalne wykonawstwo i wybór partnera strategicznego, rozpocznie się jeszcze w br. Wciąż jednak nie jest jasne, czy tak się stanie.

- Ogłoszenie rozpoczęcia postępowania zintegrowanego przed końcem 2015 r. jest technicznie realne, ale trudno mi odpowiedzieć, czy taka decyzja zapadnie. Do jego rozpoczęcia PGE EJ 1 potrzebuje jeszcze zgód korporacyjnych. Nasz plan działania zakłada gotowość ogłoszenia postępowania zintegrowanego do końca roku - informował prezes Jacek Cichosz.

Przedstawiony przez PGE EJ 1 harmonogram działania zakłada, że o ile postępowanie zintegrowane zostanie rozpoczęte w 2015 r., to wybór oferty nastąpi w połowie 2019 roku i wówczas grupa PGE wystąpi o wydanie tzw. decyzji zasadniczej. Wydanie tej decyzji, ogólnie rzecz biorąc, jest w kompetencji ministra właściwego do spraw gospodarki, a jej uzyskanie oznaczałoby akceptację władz dla budowy elektrowni jądrowej w konkretnej lokalizacji, przez konkretne podmioty i w konkretnej technologii.

źródło: wnp.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.