EDF inwestuje w elektrownie jądrowe i OZE w Indiach

Podczas wizyty w Indiach francuskiego prezydenta François Hollande'a przedstawiciele koncernu EDF podpisali umowy zakładające budowę w 6 reaktorów jądrowych EPR, inwestycje w lądowe farmy wiatrowe oraz udział w projektach inteligentnych miast.

EDF parafował protokół ustaleń z indyjskim koncernem Nuclear Power Corp of India Ltd (NPCIL), które zakłada budowę 6 reaktorów jądrowych typu EPR w Jaitapur na zachodzie Indii.

Jak poinformował EDF, projekt Jaitapur jest na etapie wstępnych badań technicznych, jeszcze w roku 2010  projekt otrzymał wstępną decyzję środowiskową, z kolei w roku 2015 NPCIL wraz z grupą Areva podpisały porozumienie zakładające uzyskanie certyfikacji dla reaktora EPR w Indiach.

EDF ponadto zamierza inwestować w odnawialne źródła energii w Indiach. Francuski koncern jest już obecny w energetyce fotowoltaicznej, teraz podpisano umowę z zakładającą nabycie przez spółkę EDF  Energies Nouvelles 50 proc. udziałów w hinduskiej firmie SITAC Wind Management and Development inwestującą w lądowe farmy wiatrowe.

Celem wspólnego przedsięwzięcia będzie budowa czterech farm wiatrowych do końca 2016 roku o łącznej mocy 142 MW w stanie Gujarat. W dłuższym terminie mają powstać farmy wiatrowe o mocy ok. 220 MW w stanach Gudżarat, Maharasztra i Radżasthan.

Przedstawiciele EDF podpisali również umowę z Engineering Projects India (EPI) zakładającą współpracę w ramach narodowego programu „100 inteligentnych miast w Indiach”. Władze Indii mają uruchomić ten program w 2016 roku, początkowo ma w nim uczestniczyć 20 miast.

Jak tłumaczy Jean-Bernard Levy, prezes EDF, inwestycje w Indiach są dowodem zwiększania przez koncern zaangażowania w rozwój energetyki niskoemisyjnej.

Warto przypomnieć, że EDF sprzedaje swoje aktywa węglowe w Polsce, czyli m.in. elektrownię Rybnik oraz elektrociepłownie w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni i Toruniu.

źródło: wnp.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.