EDF zadecydował, że elektrownia Hinkley Point C powstanie

Zarząd EDF, 28 lipca br. podjął decyzję o budowie Hinkley Point C, czyli pierwszej elektrowni jądrowej w Wielkiej Brytanii od 20 lat. Budowa ta od dawna budzi wiele kontrowersji, także w zarządzie francuskiej grupy, czego dowodem jest to, że decyzja została podjęta 10 głosami „za” przy 7 „przeciw” a przed posiedzeniem zarządu jeden z jego członków podał się do dymisji.

EDF podkreśla, że projekt Hinkley Point C jest ważnym elementem strategii Grupy do 2030 roku. Dwa reaktory EPR w Hinkley Point mają wzmocnić pozycję EDF w Wielkiej Brytanii, kraju, w którym jego spółka zależna - EDF Energy - posiada 15 reaktorów jądrowych i jest największym dostawcą energii elektrycznej na brytyjskim rynku.

 

EDF liczy, że przy budowie Hinkley Point C zostanie wykorzystany potencjał i doświadczenie grupy z budowy innych bloków jądrowych. Obecnie prognozuje się, że pierwszy beton na brytyjskiej budowie zostanie wylany w połowie 2019 r., co zbiegnie się z rozruchem reaktora EPR w Flamanville, co zaplanowano na koniec 2018 r.

Budowa bloków Hinkley Point C ma kosztować łącznie 18 miliardów funtów, mają one zapewniać ok. 7 proc. dostaw energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii.

Finansowanie projektu Hinkley Point C ma być w postaci tzw. kontraktu różnicowego, który ustalono na poziomie 92,5 funta za 1 MWh.

W Hinkley Point C mają stanąć dwa reaktory EPR, takie, jakie są budowane w Olkiluoto III w Finlandii, Flamanville 3 we Francji i w chińskim Taishan (gdzie budowane są dwa reaktory). Łączna moc dwóch nowych bloków w Hinkley Point ma wynieść 3,2 tys. MW.

W kwietniu 2016 r., Andrea Leadsom, brytyjska  minister energii zapewniała, że 60 proc. kosztów budowy trafi do firm z Wielkiej Brytanii.

Rozpoczęcie budowy zostało wielokrotnie opóźniane głównie z powodów finansowych, w tym trudności w pozyskaniu finansowania na budowę.

 


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.