Elektrownia jądrowa: droga technologia, ale najtańsza bezemisyjna, wnp.pl

Elektrownia jądrowa nie jest najtańszym źródłem energii w ogóle, ale jest najtańszym bezemisyjnym źródłem mogącym pracować w podstawie. Trudno Polsce byłoby wypełnić zwiększające się cele polityki klimatycznej UE bez energetyki jądrowej - mówi Dariusz Marzec, wiceprezes PGE ds. rozwoju.

- Biorąc pod uwagę politykę klimatyczną UE i dążenie do dalszej redukcji emisji CO2 musimy budować wysokosprawne, nowoczesne jednostki węglowe, a jednocześnie rozwijać źródła bezemisyjne, jak farmy wiatrowe. I to robimy. Jednak technologią pracującą w podstawie i do tego bezemisyjną jest energetyka jądrowa - mówi Dariusz Marzec, wiceprezes PGE ds. rozwoju.

Jak przypomina, sektor energetyczny w krajach UE jest pod ciągłym, silnym wpływem regulacji, dlatego grupy energetyczne nie mogą opierać się tylko na jednej technologii wytwarzania energii, lecz muszą dywersyfikować swój portfel.

Jak podkreśla Dariusz Marzec, wybudowanie elektrowni jądrowych nie oznacza, że będzie to dominujące źródło wytwarzania energii w Polsce.

- Nie chcemy zastępować jednej technologii drugą, tylko chcemy zrównoważyć podaż. Kiedy oddamy do eksploatacji elektrownię jądrową o mocy 3 tys. MW to będzie stanowiła ona poniżej 10 proc. mocy zainstalowanej w polskim systemie elektroenergetycznym - wskazuje Dariusz Marzec.

Przyjęty w styczniu br. przez rząd Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przewiduje budowę elektrowni jądrowych w Polsce o mocy ok. 6 tys. MW.

Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. rozwoju energetyki jądrowej wylicza, że przy założeniu, że elektrownie jądrowe będą pracować po ok. 8 tys. godzin w ciągu roku (jak wskazuje od takiego wskaźnika opłacalna jest eksploatacja elektrowni jądrowych) to wszystkie będą mogły łącznie wyprodukować ok. 50 TWh energii rocznie. Dla porównania, całkowita produkcja energii w Polsce w 2013 r. wyniosła 162 TWh. To oznacza, że gdyby już dziś te elektrownie pracowały, to produkowałyby nieco mniej niż 30 proc. energii w Polsce.

- W przyszłości ten wskaźnik będzie mniejszy, ponieważ ilość mocy wytwórczych będzie rosła. Elektrownie jądrowe to uzupełnienie miejsca po wyłączanych starych elektrowniach węglowych i uzupełnienie miksu energetycznego, a nie zastępowanie istniejących technologii - podkreśla Hanna Trojanowska.

O przygotowaniach do budowy elektrowni jądrowej w Polsce dyskutowano podczas posiedzenia sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych, które odbyło się 6 lutego br.

Autor: Dariusz Ciepiela
Źródło: WNP.PL

 
 


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.