Elektrownia jądrowa jedyną alternatywą, Magdalena Szlaz, elektrownia-jadrowa.pl

Tsunami w Japonii, które doprowadziło do wybuchów w elektrowni Fukushima wywołało w Polsce gorącą dyskusję na temat przyszłości energetyki jądrowej. Specjaliści prześcigają się w argumentacji dotyczącej bezpieczeństwa oraz potencjalnego zagrożenia siłowni, która ma powstać w Polsce i która mimo wszystko pozostaje jedyną alternatywą, by odpowiedzieć na coraz bardziej rosnące potrzeby energetyczne. W tym samym czasie rząd rozmawia z Republiką Korei, która już dzisiaj posiada 20 tego rodzaju obiektów, o współpracy na rzecz rozwoju energetyki jądrowej.

 

Według profesora fizyki Łukasza Turskiego, sektor energetyki jądrowej z roku na rok staje się coraz bardziej bezpieczny. Co więcej, na dzień dzisiejszy ludzkość nie wymyśliła żadnej innej alternatywy na zapewnienie stałego i bardziej bezpiecznego dostępu do energii. Elektrownie jądrowe są w stanie produkować dowolne ilości energii i uniezależnić współczesną cywilizację od surowców naturalnych, których zasoby nie są nieskończone, jak choćby gaz, węgiel czy ropa. Ostatnie wydarzenia w japońskiej elektrowni Fukushima potwierdzają bezpieczną i sprawdzoną technologię jądrową, a z drugiej strony na pewno przyczynią się do podjęcia działań i badań naukowych by stała się ona jeszcze bardziej niezniszczalna i  „odporna” na siły natury.

 

Obecnie jedną z najbardziej spornych kwestii stanowi temat promieniowania. Gdyby jednak, jak proponuje profesor Turski, porównać skażenie radioaktywne w okolicach elektrociepłowni na Siekierkach z promieniowaniem siłowni atomowej okazałoby się, że jest ono większe niż dopuszczalne normy skażenia radioaktywnego, wytwarzanego właśnie przez elektrownie jądrowe. W dzisiejszych czasach nie ma możliwości wyeliminowania promieniowania, ponieważ cały świat jest radioaktywny, a promieniowanie jego nieodłącznym elementem.

 

Coraz więcej krajów na świecie buduje siłownie jądrowe, ponieważ nie widzi na dzień dzisiejszy lepszego rozwiązania. Republika Korei takich siłowni posiada już 20 i planuje budowę kolejnej. Co więcej, przedstawiciel rządu koreańskiego, Young June Park, pełniący funkcję wiceministra handlu i energii, w trakcie spotkania z Hanną Trojanowską, wiceminister gospodarki, zapewnił gotowość i wyraził chęci do wsparcia Polski wieloletnim doświadczeniem w zakresie energetyki jądrowej. Polska będzie mogła uzyskać ekspercką wiedzę na temat budowy, uruchomiania i eksploatacji elektrowni atomowych, zagospodarowania wypalonego paliwa i odpadów promieniotwórczych jak również kształcenia kadr.

fot: http://www.wandea.info


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.