Enea, KGHM i Tauron kupiły od PGE udziały w spółce PGE EJ 1

Polska Grupa Energetyczna oraz Enea, KGHM Polska Miedź i Tauron Polska Energia 15 kwietnia br. zawarły umowę nabycia udziałów w PGE EJ 1, czyli spółce celowej, która odpowiedzialna jest za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 3.000 MWe.

Enea, KGHM i Tauron nabyły od PGE po 10 proc. udziałów (łącznie 30 proc. udziałów) w PGE EJ 1. Trzy spółki zapłacą za nabyte udziały po 16 mln zł.

Zgodnie z umową wspólników z 3 września 2014 r. strony będą wspólnie, w proporcji do posiadanych udziałów, finansować działania w ramach fazy wstępnej projektu. Faza wstępna ma na celu określenie takich elementów jak potencjalni partnerzy, w tym partner strategiczny, dostawcy technologii, wykonawcy EPC (Engineering, Procurement, Construction), dostawcy paliwa jądrowego oraz pozyskanie finansowania dla projektu, a także organizacyjne i kompetencyjne przygotowanie PGE EJ 1 do roli przyszłego operatora elektrowni jądrowej, odpowiedzialnego za jej bezpieczną i efektywną eksploatację.

Strony umowy wspólników przewidują, że kolejne decyzje dotyczące projektu, w tym decyzje dotyczące deklaracji dalszego uczestnictwa poszczególnych stron w kolejnym etapie projektu, zostaną podjęte po zakończeniu fazy wstępnej bezpośrednio przed rozstrzygnięciem postępowania zintegrowanego.

Po co Polsce elektrownia jądrowa?

Zwolennicy rozwoju energetyki jądrowej przekonują, że celem polskiego projektu jądrowego jest zapewnienie przewidywalnej ceny energii elektrycznej, przy wykorzystaniu zeroemisyjnej technologii, która z jednej strony powinna być uzasadniona ekonomicznie dla inwestorów jak również możliwa do zaakceptowania dla odbiorców.

- Biorąc pod uwagę politykę klimatyczną UE i dążenie do dalszej redukcji emisji CO2 musimy budować wysokosprawne, nowoczesne jednostki węglowe, a jednocześnie rozwijać źródła bezemisyjne, jak farmy wiatrowe. I to robimy. Jednak technologią pracującą w podstawie i do tego bezemisyjną jest energetyka jądrowa - mówił wnp.pl Dariusz Marzec, wiceprezes PGE ds. rozwoju.

Czy polskie firmy na tym zarobią?

Często pojawia się pytanie o to, ile polskie firmy będą mogły zarobić na budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Tu jednoznacznej odpowiedzi nie ma, a różne szacunki znacząco się różnią. Zdaniem Ministerstwa Gospodarki roku 2020 udział polskiego przemysłu w całości polskiego programu jądrowego może wynieść już ok. 10 proc., w roku 2024 ma wzrosnąć do 30 proc., a docelowo w 2030 r. ma to być już 60 proc.

Przedstawiciele niektórych firm budowlanych prognozują, że w strukturze docelowej projektu jądrowego udział polskich przedsiębiorstw nie wyniesie więcej niż 40 proc., inni mówią o 50 proc.

W Polsce planuje się budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy ok. 6 tys. MW. Koszt budowy 1 MW w elektrowni jądrowej jest 2-3 razy wyższy niż w elektrowni konwencjonalnej, więc jeżeli udział polskich firm w budowie elektrowni jądrowych wyniesie ok. 40 proc., to mówimy o skali przerobu przez rynek ograniczony do wąskiego grona firm specjalistycznych na poziomie 30-50 mld zł. A to niewiele mniej, niż wynosił program budowy autostrad.

Kiedy powstanie elektrownia jądrowa?

Zgodnie z upublicznioną w połowie maja 2014 r. strategią grupy PGE, w roku 2017 ma nastąpić podjęcie decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy elektrowni jądrowej. Według przyjętego przez rząd w styczniu 2014 r. Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) w latach 2017-2018 nastąpi wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem decyzji i opinii.

Budowa pierwszego bloku jądrowego ma się rozpocząć w roku 2020 a blok ma być gotowy do końca 2024 r. W tym okresie ma rozpocząć się budowa kolejnych bloków i elektrowni jądrowych.

PGE EJ 1 zapowiada, że wstępna lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce może być wskazana ok. 2017 r. W drugiej połowie 2015 r. ma ruszyć tzw. postępowanie zintegrowane.

 

 

źródło: wnp.pl

 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.