Energetyka jądrowa będzie się nadal rozwijać, wnp.pl

To względy ekonomiczne, a nie obawy o bezpieczeństwo, doprowadziły do odłożenia projektów jądrowych w czasie. Opóźnienia dotyczą wszystkich dziedzin energetyki, nie tylko nuklearnej, ale także np. OZE – mówi Daniel Roderick, wiceprezes ds. nowych projektów jądrowych z GE Hitachi Nuclear Energy

 

*      W których państwach europejskich mogą powstać nowe elektrownie nuklearne?

Ponad 25 proc. przychodów GE pochodzi z Europy. To nasza baza i obszar o strategicznym znaczeniu dla rozwoju naszej działalności w obszarze energetyki jądrowej. Widzimy duże poparcie dla GEH w krajach nadbałtyckich, gdzie bezpieczeństwo dostaw energii pozostaje czynnikiem o zasadniczym znaczeniu. Gorzej wygląda sytuacja w Europie południowej, głównie z powodu problemów finansowych. GEH aktywnie uczestniczy w przetargach rozpisanych w Polsce, Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz, wraz z naszym partnerem Hitachi GE Nuclear Energy, na Litwie.

Swoje elektrownie atomowe budują lub chcą zbudować kraje takie jak Iran, Jordania, Sudan czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. To wiąże się z nowymi zagrożeniami natury politycznej i społecznej.

Ryzyko polityczne można wyeliminować poprzez edukację i odpowiednie gwarancje rządowe. Rząd amerykański kontroluje eksport naszych technologii do innych krajów, które zgadzają się przestrzegać międzynarodowych norm obligujących je do wykorzystywania energii nuklearnej jedynie w celach pokojowych. Umowy w tym zakresie eliminują większość zagrożeń o charakterze politycznym. Energia stanowi krwiobieg rozwijającego się społeczeństwa, dlatego dostępność bezpiecznej energii oznacza stabilność.

Rysuje Pan optymistyczny obraz perspektyw rozwoju energii nuklearnej. Jeśli rzeczywiście tak jest, to dlaczego planuje się obecnie budowę tak niewielu elektrowni nuklearnych?

To względy ekonomiczne, a nie obawy o bezpieczeństwo, zmusiły naszych klientów do odłożenia projektów w czasie. Opóźnienia dotyczą wszystkich dziedzin energetyki, nie tylko nuklearnej. To samo dotyczy odnawialnych źródeł energii. Większość opóźnień ma podłoże ekonomiczne.

Czy to oznacza, że te inwestycje są bardzo kosztowne?

Inwestycje w infrastrukturę są zawsze drogie. Kiedy buduje się tory kolejowe lub drogi, to pochłaniają one duże koszty, ale przynoszą korzyści przyszłym pokoleniom. To samo dotyczy energetyki jądrowej. To inwestycja na kolejne 60 lub więcej lat zapewniająca odbiorcom czystą energię z bezpiecznego źródła przy najniższym koszcie paliwa.

*      Żródło: wnp.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.