Energetyka jądrowa potrzebuje wsparcia.

Ryzyko polityczne może być znacznie większą przeszkodą w realizacji projektu budowy elektrowni atomowej niż pozyskanie finansowania. Bez eliminacji tego ryzyka finansowani może się wręcz okazać niemożliwe – wynika z dyskusji podczas debaty „Energetyka jądrowa” na X Kongresie Nowego Przemysłu.
Zręby prawne dotyczące programu budowy elektrowni atomowej w Polsce już w zasadzie są do uzgodnienia pozostaje jednak wiele szczegółowych rozwiązań. – Nie przesądzamy jeszcze modelu finansowania. To będzie zależało od rozmów spółki celowej ze strategicznym partnerem – powiedział Zbigniew Kubackii, dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej Ministerstwa Gospodarki. Wskazał, że na świecie stosowane różne rozwiązania, od dużego zaangażowania państwa – jak np. w Turcji, po komercyjne przedsięwzięcia jak w Finlandii. Karolina Siedlik, partner w CMS Cameron McKenna zwróciła uwagę na rozwiązania brytyjskie oparte na zasadzie przypominającej znane z polskiej energetyki kontrakty długoterminowe.
Zdaniem Marzeny Piszczek wiceprezes spółki PGE EJ 1 co najmniej równie ważnym problemem jak finansowanie tak olbrzymiej inwestycji może być związane z nią ryzyko polityczne.- Potrzebne są regulacje, które dawałyby inwestorowi pewność, kto weźmie na siebie odpowiedzialność za ryzyko polityczne związane z tym przedsięwzięciem. To szczególnie istotna sprawa dla instytucji finansowych, które będą finansowały to przedsięwzięcie, oczekują one gwarancji, ze projekt będzie przewidywalny – przekonywała wiceprezes PGE EJ.

Inwestorzy obawiają się bowiem powtórki ze scenariusza niemieckiego, gdzie rząd wycofał się z programu atomowego i zapowiedział zamykanie siłowni.
Źródło: WNP.PL
Autor: Adam Sofuł


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.