Energetyka w Polsce - czas zasadniczych decyzji

W Warszawie rozpoczął się XII Kongres Nowego Przemysłu - jedna z najważniejszych w Polsce debat o energetyce. Odbywa się ona w szczególnym czasie. Sytuacja nie pozwala już na to, aby odwlekać strategiczne decyzje.

W Europie gołym okiem widać kilka megatrendów, które kształtują sytuację w sektorze. Decyzje polityczne o szybkimi subsydiowanym rozwijaniu OZE spowodowały, że w ostatnich latach inwestycje w źródła wytwórcze skoncentrowane są w tym obszarze. W latach 2000-2014 w skali UE, według danych European Wind Energy Association, błyskawicznie rozwijały się energetyka wiatrowa, słoneczna i do pewnego momentu gazowa. Energetyka jądrowa czy węglowa były w wyraźnym odwrocie.

W Polsce wskazany trend też stał się widoczny, ale dotychczas przejawiał się głównie w rozwoju OZE, a nie w likwidacji mocy węglowych. Niedawno podjęte decyzje o odbudowie mocy węglowych okazują się dziś decyzjami nader wysokiego ryzyka. Na razie możliwe do uzyskania na rynku hurtowym ceny energii są znakomicie niższe od tzw. cen wejścia, które zapewniałyby opłacalność podjętych inwestycji. Zarazem ewidentnie energetyka konwencjonalna zaczyna w coraz większym stopniu pełnić funkcje regulacyjne.

Co z rynkiem mocy?

Kompleksowej odpowiedzi na wskazane zjawiska nie ma. Są tylko protezy mające wspomagać operatora systemu przesyłowego w bilansowaniu mocy w systemie, czyli tzw. operacyjna rezerwa mocy i tzw. rezerwa zimna, która zacznie funkcjonować od 2016 roku. Zarazem już każda analiza sektora pokazuje, że deficyt mocy szczytowych, czy ryzykownie niskie rezerwy mocy dostępne dla operatora to nie odległa przyszłość, a obecne realia. Decyzji o wdrożeniu rynku mocy, czy budowie rezerwy strategicznej jednak brak. To samo dotyczy rynku usług systemowych. A na horyzoncie możliwe odstawienia 9-10 tys. MW, m.in. z powodu zaostrzania norm środowiskowych, co oznacza, że już podjęte inwestycje to około 3-4 tys. MW za mało, żeby odbudować moce.

Wbrew pozorom nie jest też wystarczająco zdefiniowana przyszłość sektora OZE, ze szczególnym uwzględnieniem energetyki wiatrowej. I nie chodzi tylko o to, że brak jednoznacznego wskazania celu OZE do 2030 roku. Państwo dzięki ustawie o OZE zyskało wpływ na rozwój branży, bo od przyszłego roku to głównie od zamówień rządowych na energię z OZE (aukcje) będzie zależał jej rozwój. Nie eliminuje to jednak systemowych ryzyk w krótkookresowej perspektywie. Energetyce wiatrowej już po przekroczeniu 5 tys. MW mocy mogą grozić odstawienia od pracy ze względu na bezpieczeństwo systemu. W obecnych uwarunkowaniach prawnych oznaczałoby to prawdopodobnie konieczność płacenia inwestorom za utracone korzyści.

Jaki miks? Jaka dystrybucja?

Niejako z drugiej strony, pojawiają się postulaty o potrzebie uzupełnienia miksu energetycznego Polski o setki megawatów w energetyce słonecznej. Generalnie po to, żeby zabezpieczać system w ekstremalnych warunkach pogodowych (w okresie upałów niska generacja wiatrowa, hydrologiczne ubytki mocy w elektrowniach z otwartym obiegiem chłodzenia). Zarazem przynajmniej zdaniem części ekspertów zaproponowane ceny referencyjne do aukcji OZE dla energetyki słonecznej nie zachęcają do inwestycji w fotowoltaikę .

Innym ważkim problemem jest sam sposób finansowania poszczególnych rodzajów źródeł wytwórczych. Idzie generalnie o to, że koszty sektora wytwarzania przenoszone są w cenach dystrybucji energii. Ujęta jest w nich tzw. opłata przejściowa, czyli pomoc publiczna dla elektrowni z tytułu przedterminowego rozwiązania umów KDT. W cenach dystrybucji ujęte są też koszty operacyjnej rezerwy mocy, która w 2016 roku będzie utrzymana i w skład taryf dystrybucyjnych wejdą też od przyszłego roku koszty aukcyjnego systemu OZE ( tzw. opłata OZE).

Dystrybucja wykonuje więc w dużej mierze funkcję kasjera elektrowni wszelkiej maści, a ma to duże znaczenie dla funkcjonowania całego rynku energii. Rzecz w tym, że im większy udział w rachunkach kosztów dystrybucji, które jak widać często nie są kosztami tego segmentu, tym de facto mniejsze pole do konkurencji, które w istocie wyznacza udział kosztów energii w rachunkach. To problem również wymagający przemyślenia. Podobnie jak generalnie struktura taryf dystrybucyjnych, bo w końcu wytwórcy energii korzystają z sieci podobnie jak odbiorcy, ale za to nie płacą.

13 debat, ponad 70 panelistów

Zasygnalizowane problemy, których rozwiązanie wymaga pilnych decyzji, naturalnie nie wyczerpują listy spraw, które będą przedmiotem debat XII Kongresu Nowego Przemysłu. Wśród istotnych tematów dyskusji dotychczas nie wymienionych będą także takie, jak przyszłość kogeneracji, której regulacja nie jest dla władz powodem do chluby, czy model regulacji jakościowej dystrybucji, o którego wdrożeniu od 2016 roku zadecydował prezes URE, a który jak podkreśla sam regulator, jest novum na skalę europejską. Ważna, na czasie, będzie także rozmowa o związkach energetyki z górnictwem.

Organizowany przez Grupę PTWP XII Kongres Nowego Przemysłu rozpoczyna się w poniedziałek,19 października, o godz. 9.00 w warszawskim hotelu Sheraton, i potrwa do wtorku, 20 października.

Imprezę otworzy sesja "Czy czeka nas rewolucja w energetyce?", z której portal wnp.pl przeprowadzi transmisję wideo na żywo.

Udział w debacie zapowiedzieli: Maciej Bando - prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Grzegorz Kinelski - członek zarządu ds. handlowych Enea SA, Ireneusz Łazor - prezes Towarowej Giełdy Energii SA, Henryk Majchrzak - prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, Paweł Olechnowicz - prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Lotos SA, Jan Popczyk - prof. Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Andrzej Tersa - prezes Energi SA, i Marek Woszczyk - prezes PGE Polska Grupa Energetyczna SA.

Dyskusję poprowadzą: Wojciech Kuśpik - prezes Grupy PTWP, wydawca Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl, oraz Piotr Łuba - partner Zarządzający, Dział Doradztwa Biznesowego PwC.

Wieczorem podczas uroczystej gali wręczone zostaną wyróżnienia Nowy Impuls.

Relacja z Kongresu na bieżąco w portalu wnp.pl

źródło: wnp.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.