Energia z elektrowni jądrowych będzie konkurencyjna?

Cena energii z elektrowni jądrowej na pewno nie będzie droższa niż energia z OZE. Jest kwestia jaka będzie cena energii z węgla, jeśli zostaną wliczone wszystkie koszty emisji CO2 – mówi Tarik Choho, wiceprezes handlowy grupy Areva i dyrektor wykonawczy na Europę. Czy nowe elektrownie jądrowe w Europie będą opłacalne? Prognozuje się, że energia z nowych elektrowni jądrowych będzie kosztowała ok. 70 euro za MWh a obecne ceny energii są blisko 20 euro mniejsze. W Wielkiej Brytanii i w Czechach wytwórcy oczekują wsparcia dla projektów jądrowych.- Bardziej niż wsparcia te projekty potrzebują pewności co do tego, co będzie w przyszłości, możliwości stabilnego planowania. Mniej potrzeba bezpośrednich dotacji, jak to jest w przypadku niektórych technologii OZE, potrzeba natomiast spokoju biznesowego. Niezbędna jest również odpowiednia, długoterminowa polityka taryfowa, która pozwoli na rentowność tak dużej inwestycji jak budowa elektrowni jądrowej. Ceny energii z elektrowni jądrowych mogą kształtować się różnie w różnych krajach, będą zależeć od tego, czy w danym kraju są już elektrownie jądrowe, czy powstaje jeden czy kilka nowych reaktorów jądrowych. W każdym przypadku ważna jest możliwość długoterminowego planowania.
Jak w praktyce może wyglądać odpowiednia polityka taryfowa? Czy może to być coś podobnego jak feed in tariff, co jest stosowane do wsparcia OZE?
-Tak.
W Polsce energia z węgla jest tania, z OZE jest znacznie droższa. Czy cena energii z elektrowni jądrowych będzie znacząco wyższa od ceny energii z węgla?
- Cena energii z elektrowni jądrowej na pewno nie będzie droższa niż energia z OZE. Jest kwestia jaka będzie cena energii z węgla, jeśli zostaną wliczone wszystkie koszty emisji CO2.
Cena energii faluje, spada nawet poniżej 50 euro za MWh, ale długoterminowy trend przewiduje wzrost cen energii elektrycznej, powodowany wzrostem zapotrzebowania oraz wyłączeniem części starych źródeł. W Polsce niemała część elektrowni węglowych osiągnie koniec okresu eksploatacji, co może stworzyć fundamentalne napięcie na rynku energii. Długoterminowy, niezależny od wahań krótkookresowych, trend jest taki, że ceny energii będą rosły. Sąsiedzi Polski będą również potrzebowali energii - Niemcy będą musieli importować energię, jeśli Litwa nie zbuduje elektrowni jądrowej to również kraje bałtyckie będą zmuszone importować energię. Jest więc szereg czynników, które każą sądzić, że docelowo cena energii będzie rosnąć, niezależnie od tego czy jest energia produkowana jest przez elektrownie jądrowe. Na ile decyzja o budowie elektrowni jądrowej jest decyzją polityczną a na ile gospodarczą? Spotkałem się z opinią, że to jest po 50 proc.
- To zależy od tego, o jakim kraju mówimy, jaka tam jest sytuacja. Na pewno energetyka jądrowa jest konkurencyjna, w związku z czym jest to decyzja gospodarcza, ale też energetyka jądrowa posiada zalety środowiskowe, zwiększa niezależność energetyczną danego kraju, ale to też energia wymagająca akceptacji społeczeństwa, w związku z czym jest to decyzja polityczna. Jeśli energetyka jądrowa ma być rozwijana w kraju, gdzie jej jeszcze nie ma, to musi być wola polityczna ze strony państwa. Rozwój energetyki jądrowej zawsze jest kwestią ogólnonarodową. Nie potrafię powiedzieć, czy to 50/50, ale w niektórych krajach ludzie są przekonani do energetyki jądrowej i budowa kolejnych bloków jest łatwiejsza, w innych krajach może być trudniej. Jak spojrzymy na takie kraje jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, które są krajami o dużych zasobach paliw kopalnych, pozwalających zaspokoić własne potrzeby nawet przez setki lat, a potrzeby świata przez dziesiątki lat, to muszą być powody polityczne. Mogą teraz oszczędzać ropę i sprzedać ją, gdy będzie droższa.
Autor: Dariusz Ciepiela
Źródło: WNP.PL


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.