Firmy AREVA, GDF SUEZ oraz VINCI łączą siły, by wspólnie rozwijać sektor morskiej energetyki wiatrowej

AREVA, GDF SUEZ i VINCI podpisały porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju konkurencyjnego oraz zrównoważonego  sektora morskiej energetyki wiatrowej, który przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy.

 

Porozumienie zostało zawarte w odpowiedzi na przetarg ogłoszony przez prezydenta Francji w styczniu bieżącego roku. Celem rządu jest stworzenie do 2020 roku pięciu farm wiatrowych wzdłuż francuskiego wybrzeża o łącznej mocy 6000 MW.

Porozumienie to umożliwi stworzenie przemysłowej platformy wokół trzech głównych graczy, których specjalizacja w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz inżynierii przyczynią się do wzniesienia trzech farm wiatrowych w miejscowościach Dieppe-Le Tréport, Courseullessur-Mer oraz w  Fécamp.

Każda z zaplanowanych farm wiatrowych w ciągu 30 lat swojego działania będzie w stanie zaspokoić energetyczne potrzeby nawet kilku milionów ludzi. Z kolei proces ich budowy oraz instalacji elementów konstrukcji przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy dla specjalistów w zakresie produkcji przemysłowej, utrzymania, a także operatorów tego rodzaju inwestycji.

 

AREVA to druga co do wielkości europejska firma energetyczna specjalizująca się w konstrukcji morskich farm wiatrowych, działająca na rynku  odnawialnych źródeł energii od 2004 roku. Produkowana przez nią turbina M5000 o mocy 5 MW jest podstawą portfela zamównień na w sumie 600 MW, z potwierdzonym poparciem najważniejszych europejskich banków. Oferowana przez nią sprawdzona technologia oraz już zainstalowana podstawa, która do 2013 roku będzie w stanie pomieścić  120 turbin dowodzą, że firma AREVA jest w stanie dostarczyć rozwiązania szyte na miarę w tym wypadku francuskiego rynku energetyki wiatrowej.  Ponadto, jej unikalne zaplecze operacyjne umożliwi stworzenie solidnych podstaw dla rozbudowania tego sektora we Francji.  Anne Lauvergeon, prezes firmy AREVA, powiedziała: “Dzisiaj AREVA zaczyna tworzyć nowy sektor poprzez dostarczenie sprawdzonych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań oraz swoją wmocnioną obecność, które przyczynią się do utworzenia tysięcy nowych miejsc pracy. Ten wspólny projekt,  realizowany wraz z firmą GDF Suez oraz VINCI, liderami sektora energii odnawialnej we Francji, odgrywa kluczową rolę dla przemysłowego oraz ekonomicznego rozwoju naszego kraju.”

 

GDF SUEZ to francuski lider w dziedzinie energetyki wiatrowej, posiadający 1000 MW mocy wytwórczej oraz know-how w zakresie sektora zielonej energii. W chwili obecnej firma ma zamiar podjąć kroki, by usprawnić sektor morskiej energetyki wiatrowej. Na rodzimym rynku, we Francji, GDF Suez posiada wiele placówek oraz filii w całym kraju, dlatego przywiązuje ogromną wagę do współpracy z lokalnymi władzami, a także udziałowcami.  Wspólnie z jedną z firm zależnych -  La Compagnie du Vent - firma GDF SUEZ pracowała nad projektem Deux Côtes. Strefa ta znajduje się w granicach Dieppe-Le Tréport, i wyznaczona została w przetargu przez francuski rząd na lokalizację morskiej farmy wiatrowej o mocy 750 MW. Gérard Mestrallet, prezes firmy GDF SUEZ, powiedział: “GDF-Suez kontynuuje rozwój odnawialnych źródeł energii i potwierdza swoje ambicje w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Wraz ze swoimi partnerami GDF-Suez zajmuje dzisiaj ważne miejsce w budowie sektora francuskiej morskiej energetyki wiatrowej. We wspólnym projekcie GDF Suez dostarczy zintegrowanych rozwiązań energetycznych.”

 

Z kolei firma VINCI, światowy lider w zakresie koncesji oraz konstrukcji, rozwinęła kompetencje eksperta w finansowaniu i realizacji wielkich projektów infrastrukturalnych. W projekcie realizowanym wraz z firmą AREVA oraz GDF Suez firma VINCI zmobilizuje swoje dwie gałęzie działalności w zakresie inżynierii oraz energetyki i będzie odpowiedzialna za wykonanie prac o charakterze inżynieryjno-budowlanym. “Nasza firma  podzieli się swoim doświadczeniem w zakresie projektowania, koncesji oraz konstrukcji morskich elektrowni wiatrowych. Jesteśmy przekonani, że nasz wspólny projekt przyniesie wiele korzyści dla rozwoju nowego sektora,  stworzy perspektywę pracy dla wielu specjalistów, a także umożliwi nam udział w kolejnych tego rodzaju przetargach”.

foto: areva.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.