Gawlik, MSP: bliżej decyzji o budowie elektrowni jądrowej.

Umowa PGE z Tauronem, Eneą i KGHM ws. objęcia udziałów w spółce celowej zwiększa szanse budowy w Polsce elektrowni jądrowej - mówi wnp.pl Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa.

- Uchwałą Rady Ministrów w 2009 r. Polska Grupa Energetyczna (PGE) została zobowiązana do rozpoznania możliwości w zakresie budowy w Polsce elektrowni jądrowej. Te prace były prowadzone przez spółkę specjalnego przeznaczenia, w której wyłącznym właścicielem była PGE. Dzisiaj, po około dwuletnich negocjacjach, do tej spółki przystępuje trzech kolejnych akcjonariuszy: dwie spółki energetyczne Tauron i Enea oraz KGHM - mówi wnp.pl Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa.

Jak podkreśla, to moment bardzo istotny ponieważ do tej pory można było mówić, że to projekt jednej spółki, a od teraz jest to projekt narodowy. Obecnie jest większa szansa na realizację tego projektu i jest większe grono interesariuszy, którzy wierzą w jego realizację.

- To znakomity krok do przodu, jeśli chodzi o realizację projektu jądrowego. Uwiarygadnia on jego realizację w oczach potencjalnych inwestorów z zewnątrz, których również w tej spółce oczekujemy, którzy przyjdą z pieniędzmi i technologią do tej spółki - dodaje Zdzisław Gawlik.

Wskazuje, że to przybliża do finału, czyli decyzji ministra gospodarki ws. zlokalizowania elektrowni jądrowej w określonym miejscu i o określonej technologii.

Zgodnie z upublicznioną w połowie maja br. strategią grupy PGE, w roku 2017 ma nastąpić podjęcie decyzji inwestycyjnej dot. budowy elektrowni jądrowej. Rozpoczęcie budowy pierwszego bloku jądrowego spodziewane jest ok. roku 2020.

Autor: Dariusz Ciepiela


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.