Hanna Trojanowska uspokaja: Polska to nie Japonia, Magdalena Szlaz, elektrownia-jadrowa.pl

Mimo, że sytuacja w elektrowni jądrowej Fukushima z godziny na godzinę się zaostrza i dochodzi do kolejnych wybuchów Hanna Trojanowska apeluje, by z wyciąganiem wniosków się wstrzymać aż reaktory zostaną schłodzone i by nie porównywać aktywnej sejsmicznie Japonii z Polską, w której do 2020 roku ma zostać wybudowana pierwsza tego typu siłownia.


Elektrownia jądrowa Fukushima, po 40 latach funkcjonowania wytrzymała wstrząsy o nieprawdopodobnej sile. Automatyczny system bezpieczeństwa zadziałał natychmiastowo i spowodował zatrzymanie pracy reaktorów. W chwili obecnej część z nich czeka na wychłodzenie. Sytuacja ta dowodzi, że system bezpieczeństwa japońskich reaktorów pozwala na opanowanie skrajnie ekstremalnych warunków, wywołanych przez siły natury. Co więcej fala, która uderzyła w elektrownię miała 7 metrów, zaś siłownia zaprojektowana była tak, by przetrwać uderzenie najwyżej 6,5 metrowej.


Mechanizm działania systemu bezpieczeństwa elektrowni polegał na wstrzeleniu do reaktora prętów regulacyjnych i zatrzymaniu reakcji rozszczepienia. Następnie rozpoczął się proces odprowadzania ciepła powyłączeniowego, które jest nadal generowane nawet po zaprzestaniu reakcji łańcuchowej. Potrzeba jest kilkanaście a niekiedy i kilkadziesiąt godzin na schłodzenie, by nie doprowadzić do przegrzania elementów paliwowych. W tym czasie pomyślnie udało się uruchomić awaryjne generatory prądu, które napędzają pompy systemu chłodzenia – tłumaczy minister Trojanowska.
 

Unosząca się nad elektrownią para to nic innego jak efekt  obniżenia temperatury i ciśnienia w reaktorze. Para została wypuszczona na odpowiednią wysokość, by zapewnić rozproszenie obecnych w niej promieniotwórczych izotopów. Nastąpiło to po ewakuacji ludności z terenu wokół elektrowni, co jest konieczną procedurą prewencyjną w takich przypadkach - podkreśliła wiceminister.

Elektrownia jądrowa, która ma zostać wybudowana w Polsce do 2020 roku w odróżnieniu od japońskiej Fukushimy posiadającej reaktory II generacji będzie posiadała znacznie nowocześniejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze, generacji III i III+. Ich system bezpieczeństwa wykorzystuje zasadę „obrony w głąb” czyli w razie uszkodzenia jednego podukładu będą mogły zadziałać inne, zapewniające funkcje bezpieczeństwa.


W nowoczesnych reaktorach stosuje się także pasywne systemy bezpieczeństwa, polegające na wykorzystaniu zjawisk naturalnych, jak konwekcja ciepła czy grawitacja. W technologiach ciśnieniowych obieg pierwotny jest całkowicie oddzielony od obiegu wtórnego. Para napędzająca turbinę nie ma żadnego kontaktu z rdzeniem reaktora, gdzie ewentualnie mogłoby dojść do skażenia. We współczesnych reaktorach wrzących znacznie usprawniono i uproszczono systemy chłodzenia powyłączeniowego. Każda nowoczesna i odpowiedzialnie realizowana inwestycja energetyki jądrowej musi przewidywać wystąpienie nawet najmniej prawdopodobnych zdarzeń czy awarii, a w konsekwencji zapewnić funkcjonowanie systemów zabezpieczających, czy ograniczających ich skutki - mówiła Trojanowska.

Minister Trojanowska apeluje również o zachowanie rozsądku i nieprzyrównywanie Polski do Japonii, która jest aktywna sejsmicznie, narażona na częste trzęsienia ziemi w odróżnieniu od Polski. Podkreśla również, że wybór lokalizacji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej będzie poprzedzony szerokimi analizami, badaniami i konsultacjami, by wyeliminować jakiekolwiek ryzyko i zagwarantować bezpieczeństwo.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.